elkaar hun publicaties toe. Behalve dat dit financieel voordelig kan zijn, is het ook een garantie dat de publicaties een ruime verspreiding krijgen. Sinds 1999 heeft Truus Trimpe Burger-Mekking hier hard aan getrokken, door de wat ingeslapen betrekkingen op te schudden en naar potentiële partners te zoeken. Bovendien nam ze de moeite om uit de ingekomen tijdschriften en boekwerken artikelen voor Zeeland te maken, zodat de leden ook op het spoor van deze soms zeer specialistische werken werden gezet. In 2020 heeft ze het stokje doorgegeven. In Zeeland 2020-3 heeft hoofdredacteur Gerard Heerebout haar met alle lof uitge zwaaid. Het Genootschap stuurt naar alle partners in principe een exemplaar van al zijn uitgaven. De partners doen dit op hun beurt ook. Deze worden voorzien van een eigendomskenmerk KZGW opgenomen in de collectie van ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland (voorheen Zeeuwse Bibliotheek). De publicaties zijn aan de Kousteensedijk in Middelburg in te zien, maar zijn vanwege de particuliere eigenaar -KZGW- in principe niet te leen: stel dat er een ongeluk mee gebeurt, zeker als het om oudere uitgaven gaat. Juist omdat het Ruilverkeer geen apart collectieonderdeel oplevert, heeft de Coördinatiecommissie het bestuur geadviseerd niet opnieuw formeel een aparte conservator te benoemen, maar de werkzaamheden te zien als onderdeel van de administratieve taken. Arnold Wiggers heeft deze taak op zich genomen. Het aantal ruilabonnementen neemt door verschillende oorzaken langzaam maar zeker af. De kosten spelen nogal eens een rol. Het gaat dan niet om de pure productiekosten van tijdschriften of boeken, maar veeleer de portokosten of de kosten die gemoeid zijn met het in de kast en computersysteem krijgen van al dat moois. Dit geldt niet alleen voor buitenlandse instellingen, waar het Nederlands (met uitzondering van België) een (heel) vreemde taal is. Ook Nederlandse orga nisaties vinden dit een voldoende argument om het ruilabonnement te beëindi gen. Zelfs het simpele gegeven van het moeten bijhouden van een administratie van ruilabonnementen is sommige instellingen te veel moeite geworden. Spijtig is ook dat papieren versies van tijdschriften verdwenen zijn en nog ver der verdwijnen zullen. Vaak is er dan ook geen behoefte meer aan papieren tijd schriften van anderen. Organisaties zonder eigen (publieks)ruimte zitten ook niet altijd te wachten op publicaties van anderen, simpelweg omdat ze er geen plaats, noch gebruik voor hebben. 48 2020

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2020 | | pagina 49