De ICOM-Code geeft ook aan dat het publiek niet alleen door middel van ten toonstellingen bereikt kan worden, maar ook door het laten verschijnen van pu blicaties. Ook hier vinden de conservatoren het plezierig dat ze door publicaties over de collectievoorwerpen het Zeeuws Museum kunnen helpen uitvoering te geven aan de ICOM-Code. Door de beperkte openstelling van de depots is een aantal voorgenomen publicaties helaas wel vertraagd. Het centrale thema van het museum, nieuwe generaties verbinden met het erf goed van Zeeland, is lastig bij de natuurhistorische voorwerpen, aangezien deze nooit aan het publiek getoond worden. Gelukkig is een fors deel van de voorwer pen op de website van het museum te vinden, waardoor het publiek (de nieuwe generatie) kennis kan opdoen over de in de depots aanwezige voorwerpen. Ook de Collectie Online op de website van het Genootschap draagt bij tot het beter bekend worden van de voorwerpen in de natuurhistorische verzamelingen. In het dit jaar verschenen boek van Fred de Ruijter, Natuurschatten. Natuur historische collecties in Nederland (Uitgeverij Matrijs, Utrecht, 2020), over de na tuurhistorische collecties in ons land wordt over de bijzondere voorwerpen die in het Zeeuws Museum in de mooie wonderkamers getoond worden, de loftrompet gestoken. 'Het is een van de weinige plekken waar een oude collectie, die ontstond in de achttiende eeuw, nog altijd voor het publiek toegankelijk is. Het museum doet er wat bescheiden over. Onterecht, want nergens in Nederland is nog zo'n mooie genootschapscollectie te zien.' Landzoogdieren De conservatoren H.K. Loeff en dr. J.P. Bekker berichten als volgt: De jaarlijkse bottenvistocht van de Werkgroep Geologie ging dit jaar niet door. Conservator Hester Loeff was in de gelegenheid toch zulke botten te bestuderen, in de diepe bouwput van de nieuwe zeesluis bij Terneuzen. Daar is een groot aan tal botten bijeengebracht. Op de lokale televisie en ook op de landelijke televisie zijn opnamen uitgezonden van deze bijzondere gebeurtenis. Het materiaal zal eerst in een vitrine ter plekke getoond worden, waarna het aan het Genootschap aangeboden zal worden, zodat het aan de reeds bestaande collectie fossiele zoog dieren in het Museum toegevoegd kan worden. Conservator Jan Piet Bekker heeft de inventarisatie van de collectie nu vrijwel afgerond. Buiten het museum heeft hij zich beziggehouden met het bijeenbrengen van referentiemateriaal van diverse landzoogdieren. Diverse voorwerpen, vaak ook delen of fragmenten, afkomstig van pleistocene zoogdieren in de collectie van Conservatoren 57

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2020 | | pagina 58