zijn de bewijsmiddelen voor de gepresenteerde kennis. De mogelijkheid voor onderzoekers om de primaire data, de exemplaren, opnieuw te onderzoeken en vragen te stellen bij de conclusies van eerdere onderzoekers vormt een essentieel onderdeel van het wetenschappelijke werk. Een goed voorbeeld zijn de twee exemplaren van oliekevers, die door een eer dere conservator dr. J.G. de Man in 1897 nabij Yerseke verzameld zijn. Hij was ex pert op het gebied van rondwormen (Nematoda) en kreeftachtigen (Crustacea). Hij woonde in Yerseke, was zelfstandig gevestigd onderzoeker en heeft ten behoe ve van het Genootschap ook andersoortig materiaal verzameld, zoals deze olieke vers. Het etiket vermeldt: 'Gewone oliekever Meloe proscarabeus Linnaeus, 1758'. Deze soort komt hier en daar nog in Nederland voor. In 2020 onderzocht Lin de Slikboer van Naturalis (European Invertebrate Survey) de kevers. Zij schrijft: 'Het blijkt hier te gaan om de bonte oliekever Meloe variegatus. Het betreft twee vrouwtjes van deze soort. Deze soort is al reeds vele tientallen jaren uitgestorven in ons land. We hebben slechts één literatuurbron gevonden waarin deze olieke ver voor Nederland beschreven wordt. Er missen echter collectie-exemplaren of exacte vindplaatsen, en op deze manier is nog niet na te gaan of die determinaties wel klopten.' Het onderzoek gaat verder. Het verspreidingsgebied van deze soort is aanzienlijk ingekrompen; Mid- den-Duitsland is de dichtstbijzijnde plaats waar deze soort nog recent gevonden is. De beide oliekevers in de collectie van het Genootschap, in het Zeeuws Muse um bewaard onder nr. NHG28-229, zijn dus van bijzonder belang. In de collecties van het Genootschap bevinden zich nog meer bijzondere dieren, sommige zijn zo bijzonder dat ze als cultureel erfgoed wettelijk beschermd zijn. Publicaties Saskia Klerk, 2020. Natural history in the physician's study: Jan Swammerdam (1637-1680), Steven Blankaart (1650-1705) and the 'paperwork' of observing in sects. In: The British Journal for the History of Science 53 (4): p. 497-525. https:// doi.org/10.1017/S0007087420000436. Dit artikel is voor een groot deel gebaseerd op het manuscript van Steven Blankaart 'Aantekeningen over insecten, c.1695, Handschriftenverzameling Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, ZB Kluis 1137 G 2. Het draagt evenals de publicaties van Goedaert bij aan de vroege kennis over de Zeeuwse insecten. Saskia Klerk is verbonden aan de Universiteit van Utrecht, 62 2020

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2020 | | pagina 63