Aanwinst voor de collectie Archelogische Voorwerpen Mededeling door conservator Aagje Feldbrugge Schenking van een benen kokertje door mw. Reinhoudt-Toutenhoofd uit Westkapelle Een ronde benen koker, lengte ca. 6 cm, met erop uitgesneden een achteromkijkende hond met een lange tong uit zijn bek, een beerachtig dier en een heel klein vogeltje. Deze versierde koker is een onderdeel van een groter, tot nu toe onbekend, geheel geweest, ge zien de kleine nagelgaatjes aan een zijde. Augustus 2020 Aanwinst voor de collectie Boeken Mededeling door conservator Paul Aarssen Het Genootschap heeft een schenking van het kerkbestuur van de Sint Jacobskerk ontvangen, waarvan de volgende werken in de collectie zijn opgenomen. A.L.E. Verheyden, Het Brugsch Martyrologium. Brussel, [1944]. In dit boekwerkje over martelaren in Brugge in de zestiende eeuw worden een ze ventigtal personen en hun vonnis genoemd. Voor het merendeel Doopsgezinden. Van elk van hen worden meer of minder bijzonderheden vermeld. Gruwelijk zijn de vonnissen die geveld werden: verbrand, onthoofd en het hoofd op een staak gezet of levend begraven. Interessant is dat het ook een aantal Zeeuwen betreft. Zo noemt hij onder andere Laurentia Jans geboren 'vander gapynghe in zeelandt. Zij had in 1536 de vol- wassenendoop ontvangen. Op 24 augustus 1538 werd ze verbrand. De mandenmaker Pauwels Vermaete, af komstig uit Sluis werd in 1558 aangehouden. Hij had een Nieuw Testament, een Psalmboek en een Marte laarsboek bij zich. Ook zijn 18-jarige dochter Callekin werd opgepakt maar zij werd door de listige inquisi teurs zo van haar stuk gebracht dat ze besloot weer öct Bruq,$tb Iflartyroïo return 90 2020 J0n AL(fVcr|)tj)5«n

Jaarverslagen en naamlijsten KZGW 1817-1906, 2018 - heden | 2020 | | pagina 91