Zeeuwschi f Op den Hoog-Nederlander, die nimmer in de saamgebrokte zuidelijke provincie is geweest, welks vruchtbaarheid men op de meeste landkaarten en atlassen met groen pleegt aan te duiden, werkt Zeeland als 'n rem. Uitgezonderd enkele plaatsen vind je hier niets van 't moordend jachtende leven der noordelijke en oostelijke industriesteden. En dat is reeds een openbaring. Het is een absolute sensatie, je eens te kunnen ont hechten aan ft drukke en wriemelende groot-stadsverkeer in de geasphalteerde straten onzer opeengegroepte woonhaarden. De onverstoorbaar gelijkmoedige Zeeuwen met hun rijkdom aan tradities en herinne ringen, de oude stadswallen, die de huizen der poorters eeuwen her veilig omgordden, de Gothische kerkgebouwen, welke getuigen van diep geloof en waren godsdienstzin, en niet te vergeten de monumentale stadhuizen over heel het Zeeuwsche land verspreid, ze vatten je geheel, en gaandeweg voel je je bewondering toenemen. Op de landelijke wegen in de omgeving van Goes, waar het juist marktdag was, ontmoetten wij groepjes wit-gekapte boerinnen, die zich met een juk over de schouders stadwaarts spoedden. Hooge huifkarren door krachtige Zeeuwsche paarden getrokken en gemend door boeren in stemmig zwart, kropen langs een web van straten, wier uitgangen in één middelpunt samenkwamen Goes, kenbaar door de ranke torens der beide Magdalena-kerken, die je als 't ware van verre vriendelijk toe wenken. Onderweg naar Middelburg gaat je trein regelrecht door het rijke Zuid- Beveland, bebouwd met talrij ke veldgewassen, w.o. aardappelen, uien, suikerbieten, rapen, kool, enz* Tusschen het geblaarte der om ringende boomen vlamt soms het roode dak van een welvarende boerderij in het zonne licht, of houdt de puntige spits van een ver kerktorentje speelsch een wedloop met de locomotief van achter het groen van den boogerd. Het vee graast gezapig in de glanzende weiden. Suffende schapekop pen en lodderige varkensoogen kijken je bijwijlen wantrouwend aan, terwijl ie in een duizelingwekkende vaart over het glinsterend baanvlak glijdt. De polders liggen gevat in eindelooze dijken, die zich kronkelend over het land uitstrekken. De zwakste plaatsen zijn hier en daar met beton versterkt, om den drang van het eventueel opkomende water beter te kunnen weerstaan Lange rijen boomen, welke op de dijkwegen groeien, slingeren zich in wijde bochten vooruit en sieren de kim met wuivende franje. Honderden draineerbuizen doorkruisen de bouwlanden, ten einde deze te ontlasten van het overvloedige vocht. De Nederlandsche Spoorwegen zijn zich aan het stationnetje te 's-Heer Arendskerke werkelijk te buiten gegaan. Terzijde van 't perron zijn sierlijke perkjes en rozentuintjes aangelegd wellicht is dit te wijten aan een administra tieve fout op het hoofdkantoor. De reclameborden van Lux, die langs den spoorweg zijn opgesteld om den dwalenden blik van den naar zindelijkheid strevenden reiziger te vangen, maken zichzelf te schande. Ze vragen eenvoudig om een goede Lux-opfrissching. Ze schreeuwen er letterlijk om. Ginds is een arbeider bezig den akker te beploegen. Hij wordt omfladderd door honderden gulzige meeuwen, die in de pas opge worpen aarde wroeten, zoekend naar wurmen en andere etenswaardigheden. Onze zeer interessante en afwisselende reis (ik kreeg een stofje in m'n oog) eindigde te Middelburg, waar juist kermis gevierd werd. We stevenden direct naar de markt en wierpen hier ons anker uit. Jolige boerinnen op haar Zondags-

de Katholieke Illustratie | 1928 | | pagina 12