ie Impressies i Mm m w®- m Mexico, belandden wij in de raadzaal, waarvan de wanden met velours d'Utrech bekleed zijn. De leeszaal der wethouders noemt men in den omgang Icarus- Daedalus - Kamer, welke betiteling dit vertrek te danken heeft aan een mytholo gische voorstelling, welke in 't plafond is aangebracht. Een groot schilderij boven den haard herinnert ons aan 't zelfde gebeuren. De oude gildebekers en sierlijk bewerkte gildeboeken der schaliedekkers, peper koekbakkers, boekweit malers en balans kinderen zijn in glazen kasten uitgestald, terwijl men ons ook een zilveren blad toonde, waarmee aan Hu M. de Koningin bij een bezoek aan Middelburg de thee werd opgediend. We passeerden de gewone trouwkamer, welker deur de respectabele dikte heeft van 12 c.M., en betraden de zaal, waar de vierschaar in de middeleeuwen gericht uitoefende. De oude stadsgeboden prijken nog aan de muren. O.m. liet men ons een ketting zien, welke in de buurt van de Nieuwlandsehe kerk aan den ouden Kleverkerkschen weg opgegraven was en toen een doodshoofd omklemd hield. De opgehangene moest, naar de gave tanden te oordeelen, een jongmensch van 22 a 23 jaar geweest zijn. Waarschijnlijk behoorde hij tot de rooversbende van Jan Katoen, die honderden jaren geleden Zeeland oveilig maakte. Hiermede was onze tocht door het stadhuis geëindigd en besteedden wij hel verdere gedeelte van den dag om onze indrukken op papier te brengen. Zeeland tot een volgenden keer best uitgedost zwirrelden vroolijk in schet terende draaimolens, die een orgie van kleuren vertoonen, of waagden het een kijkje te nemen in de plechtig stille tent van de dikste vrouw ter wereld, 't Is verwonderlijk, hoeveel van dergelijke volumineuze curiositeiten je tegenwoordig op kermissen kunt vinden, en dan laat ik de vischmarkt te Antwerpen nog maar buiten beschouwing. Een oude Zeeuw op den stoeprand staarde contemplatief naar dit frivole gedoe. Thans richtten onze blikken zich op het grijze juweel van Zeelands hoofdstad, dat als 'n kostbare diamant in 't hart van het oude Middelburg fonkelt het stadhuis, een der mooiste gebouwen van Nederland. Het prachtvolle gemeentehuis is door den Mechelschen architect Anthonis Kelderman ontworpen en gebouwd in gothischen stijl. Tegen den voorgevel, welke uit Bentheimer zandsteen is opgetrokken, tronen de levens ei groote beelden der vroegere Hollandsche en Zeeuwsche graven. Momenteel dient de westzijde van het gebouw, dat een buitengewoon fraai verwulf heeft, voor groenteveiling, doch van bevoegde zijde werd ons verzekerd, dat deze toestand spoedig zou veranderen. Feitelijk waren wij te laat om het interieur te bezichtigen. Het gemeentebestuur heeft namelijk hiervoor bepaalde uren vastgesteld, waarop men dan onder uitstekende leiding wordt rondgeleid. De heer Mr. M. W, G. v. d. Veur, de secre taris der gemeente, was zoo welwillend ons persoonlijk de bezienswaardigheden van het stadhuis te toonen. We bewonderden de eikenhouten gebeeldhouwde kast, die in zijn werkvertrek staat opgesteld en uitten j onze verrassing over de schitterende zoldering f en de enorme regenten-stukken, die door De Wildt onlangs gerestaureerd zijn. Langs wit marmeren gangen, rijk versierd met grafmonumenten en wapenschilden, oude landkaarten en schilderijen, die ons doen denken aan den vroegeren uitge- breiden handel van Middelburg met am-atr it- WcaK*** A urztoc*

de Katholieke Illustratie | 1928 | | pagina 13