WALCHEREN Walcheren is rustieker dan Z. Beveland» De landbouw is er achterlijker en de bevolking iets - stijver» De natuur is er echter weer rijker in haar afwisseling» Bij Vlissingen en Domburg vindt men mooi strand; onder Koudekerke, Biggekerke en Oranjezon woest duin, terwijl Domburg en Oostkapelle kunnen begon op bebossching» Tot 1870 was Walcheren werkelijk 'n eiland» In dat jaar is men echter begonnen met het leggen van den Sioedam, waardoor het verbonden werd met Zuid- Beveland en tevens een spoorlijn kon krijgen» Middelburg, de hoofdstad van Zeeland ligt op dit eiland» Het telt ongeveer 20.000 inwoners en is een zeer oude stad met een grootsch verleden, zoowel op historisch als handelsgebied» Die handel is ondanks de nieuwe haven, welke 't van Willem I in 1817 kreeg, verloopen en *t heeft heden hoofdzakelijk nog beteeke- nis als zetel van het provinciaal bestuur en der ver schillende rijks-instellingen» Bloei is er niet waar te nemen» De laatste jaren neemt het aantal inwoners eerder af» Middelburg is buitengewoon rijk aan oude archi tectuur en dan ver dient vooral genoemd te worden het Goti sche stadhuis, waar van in een ander ar tikel melding wordt gemaakt» Een ander uiterst fraai bouwwerk is de Abdij, de eertijds zoo machtige, in n 06 ge sticht en in 1128 be volkt door de leden der Praemonstraten- serorde uit Antwer pen» Willem II, de Room- sche koning begiftigde haar overvloedig en zoo kon in 1256 tot den weelderigen nieu wen bouw besloten worden, zooals men dien thans nog voor 't grootste deel kan bewonderen» In 1559 werd de Abdij opgeheven door de stichting van het bisdom Middelburg, waar in 1563 Nicolaas de Castro als eerste bisschop werd gehuldigd» Zware branden hebben het heerlijke kunstgewrocht in 1492 en 1568 geteisterd, doch telkens besloot men tot herbouw» Thans worden de gebouwen met hun wonder-mooie kloostergangen en gewelven op oordeel kundige wijze onderhouden en gerestaureerd» Een deel van de stichting is tegenwoordig in gebruik voor de zittingen der Prov» Staten en Ged» Staten, wat gelukkig de vrije bezichtiging niet geheel en al belem mert» Zoodra men door het Abdij-poortje het Abdij-plein opstapt, waant men zich in de Middeleeuwen terug en met weemoed maakt men zijn tocht door dit impo sante, verheven monument, dat zoo wreed uit de sfeer van zijn gewijde bestemming is gescheurd» Tot de voornaamste kunstschatten van de Abdij, behooren de vermaarde gobelins» in de zestiende eeuw vervaardigd op de werkplaatsen van Jan de Maeght te Middelburg» Tegen de Abdij is de Abdijkerk gebouwd» Thans is deze kerk in gebruik bij de N» D. Hervormden» De toren van deze kerk, algemeen bekend als de „Lange Jan", heeft een zilverhelder carillon van 41 klokken» Een massa oude gevels met antieke namen van den meest bizarren aard merkt men bij een wandeling door de stad op» Katholieken wonen er te Middelburg niet veel (ong. 10 der bevolking)» Door de parochie-geestelij ken worden ook het hulpkerkje te Veere en Domburg be diend» 7 lissingen is de tweede groote stad op Walcheren. V Uit de historie zij 't volgende aangestipt Het be hoorde van 15851616 tot de plaatsen die Engeland in pand had, zoodat er 'n Engelsch garnizoen lag. In 1806 viel het Frankrijk toe. Napoleon legde er sterke ves tingwerken aan, om het tot ,,'t pistool op de borst van Engeland" te maken. In 1809 werd Vlissingen door de Engelschen gebombardeerd het prachtige stadhuis en drie kerken gingen toen in vlammen op en 300 men- schen verloren 't leven. Vlissingen is de geboorteplaats van Michiel de Ru yter en andere zeehelden als Bankert en de Evertsenbovendien van den dichter- bakker Bellamy en de bekende schrijfster Elizabeth Wolf-Bekker» Bezienswaardigheden van Vlissingen zijn o,rn. het Arsenaal en het Beeldenhuis. Aan dit laatste is een dramatische legende verbonden. Hij die 't in 1733 ^iet bouwen verhing zich, omdat zijn schoonzoon er vlak tegenover een» naar men zei, mooier huis liet neer zetten. Men had ook ditmaal ongelijk; zooals men nog kan zien, is hef. „Beeldenhuis" smaakvoller dan het andere, dat na 1809 voor Raadhuis werd ingericht. Op den Noordzee-boulevard staat het standbeeld van den „Vlissinger Michiel" en dat van Frans Naere- bout, den Dorus Rijkers der vorige eeuw, wiens wieg te Veere stond en die zijn graf in de Magdalena-kerk te Goes kreeg. In het Bellamy-park staat nog een moment voor het schrijfsterspaar Betje Wolf en Aagje Deken en in de bestrating van dit park ligt een groote steen, ter herin nering aan den moord, die door *t gepeupel daar be dreven is op den Spaanschen bouwmeester Paehieco, toen deze in 1572 uit Antwerpen kwam om een kasteel HET STADHUIS TE MIDDELBURG MOOI MIDDELBURG De stoep van het stadhuis met wapen der stad Middelburg

de Katholieke Illustratie | 1928 | | pagina 16