De Negentiende Hoed 4o KATHOLIEKE ILLJJSTRATIE DOMBURG Een aardig koekje im de bekende Zeeuwsche badplaats en Vera Wellington, dan was Felix: de Blücher van deze betreurenswaardige oneenigheid. Het was niet mogelijk een scène te maken ja, een scène met je vrouw in tegenwoordigheid van je chauffeur met z'n Fransche ideeën van hoffelijkheid. „Wil je me een half pond leenen vroeg Vera, nogmaals op denzelfden koelen toon, zonder ook maar iets te geven om de tegenwoordigheid van Felix. En Stephen trok zijn portemonnaie aan *n eindeloozen zilveren ketting uit zrn zak, alsof hij een emmer ophaalde uit een put. En hij gaf Vera een half pond Een zeer dramatische gebeurtenis dreigde het gelukkige leventje van Stephen Chesward en z'n vrouw Vera te gaan verstoren. De auto stond naast het trottoir in het weelderigste en meest mondaine stadsgedeelte. De chauffeur, Felix, was een garage bin nengegaan om benzine te halen. Mijnheer Chesward, die er in zijn lange jas langer uitzag dan ooit, wandelde over het drukke trottoir. Mevrouw Chesward lag lui binnen m den wagen. Zij vond het heerlijk in den wagen te zitten, vond het heerlijk, dat heel Torquay haar in den wagen zag zij was in haar nopjes met haar man, met den Napierwagen en ook met Felix, die nu benzine was halen. Plotseling bemerkte mevrouw Ches ward, dat er naast de autozaak een hoedenwinkel was. Ze zat ineens rechtop en keek ernaar. Een aankondiging in de etalage vermeldde, dat ze er net een „seizoensuitverkoop" hielden. Er stonden twee rijen hoeden voor het raam elke hoed droeg een prijsbriefje. Mevrouw Chesward stapte uit den wagen, liep de stoep over en vestigde al haar aandacht op het venster der hoedenzaak. De eene hoed na den anderen stond haar tegen. Maar één ervan, van groen stroo, met een grooten ombuigenclen vleugel aan eiken kant, en hier en daar wat garneersel erop, beviel haar wel. Het was een Parijsch model. Ze was in Parijs geweest één keer. Een „seizoens-uitverkoop" in een kleinen winkel te Torquay is heel zeker niet de meest voor de hand liggende plaats om er, wat je noemt een chiqueo hoed te vinden bovendien is het een uitgemaakte zaak, dat werkelijk chique hoeden niet voor minder dan drie pond te krijgen zijn, en deze hier stond voor tien shilling te koop. Maar hoeden zijn mysterieuze dittgetu Hun chique eigenschappen zijn vaker aan toeval dan aan bijzonderen vorm toe te schrijven, vooral in Engeland. Men weet nooit goed, waar of wanneer men een geschikten hoed ziet. Vera vond, dat ze er nu een gevonden had. „'t Zullen natuurlijk wel geverfde veeren zijn," dacht ze. „Maar 't is een schat van 'n hoed en 't zou net iets voot mij zijn." En wat den prijs betrof t beroof een hoed van zijn prijskaartje en zijn waarde wordt een diep geheim. Menige weinig knappere hoed dan deze had al in Bond Street te koop gestaan voor tien pond in plaats van voor tien shilling. Hoeden lijken wel wat op schilderijen ze zijn waard, wat men er voor over heeft. VEERE Het gotische stadhuis vertoont een opmerke lijke gelijkenis met het pronkjuweel van Mid delburgAan den voor gevel prijken de beelden der voormalige graven en vrouwen van Veere HULST Het Marktplein en het mooie kerkgebouw Vera ging dan ook op haar man af en zei met een verrukkelijken glimlach „Leen me even een half pond, wil je?" Hij liet zich echter niet be ïnvloeden door denverrukkelij ken glimlach, vertrok zelfs geen spier. „Je bent toch zeker niet van plan, weer een hoed te koo- pen?" vroeg hij streng en uitdagend. De glimlach verdween van haar gelaat, en ze raapte al haar moed bijeen. „Jawel," zei ze scherp. De strijd was nu beslist geopend; Het kan wonder lijk schijnen, dat een man, die zich de weelde kan veroorloven, om meer dan een week lang, een Napier 24 PK. te huren, met een Franschen chauffeur, die Felix heet, met zijn vrouw zou gaan twisten over tien shilling voor een hoed. Doch er dient in het oog gehouden, dat 't hier niet een kwestie was van tien shilling, maar een kwestie van principe. Vera bezat al achttien hoeden en ze waren nu voor goed overeengekomen, dat voorloopig geen geld meer aan kleeding zou worden uitgegeven. Vera was dus geheel in het ongelijk. Dit wist zij en hij wist het ook. Maar zij wilde nu eenmaal dien hoed hebben. Bovendien waren zij op hun huwelijksreis, wat de zaak nog dramatischer maak te. Ze waren pas zes dagen getrouwd over drie dagen zouden ze terug moeten naar Bursley, waar de degelijke aardewerkfabriek van Stephen op haar directeur wachtte. Zij, die 't al eens hebben meegemaakt, weten, wat *n teere dingen huwelijksreizen zijn en hoeveel van de tact afhangt van den meest tactische van beide partijen. Stephen, die dertien jaar ouder was dan Vera, was de meest tactische der twee partijen. Hij had een mooie, elegante vrouw getrouwd, maar hij ontveinsde Zich ook niet, dat hij met een grillige vrouw gehuwd was. Hij had zooveel aan haar nukken toegegeven, als hem beliefde maar in de diepte van zijn mannelijken geest had hij zelf uitgemaakt, wie eigenlijk meester in hun huis zou zijn en den vorigen avond had hij besloten, dar, zoo gauw een oogenblik kwam, dat stand vastigheid noodzakelijk was, hij standvas tig zou zijn. En dat oogenblik was nu gekomen. 't Waren haar oogen, die vochten, stil, bitter. Er is veel bitterheid in ware liefde. Stephen over zag de heele situatie tot in al haar onderdee- len. Hij was ouder en veel ondervindingrij- ker dan Vera, en daardoor des te verantwoordelij- ker voor het bewaren van den huiseiijken vre de, en voor haar geluk en voor zijn eigen geluk, en voor een boel andere dingen. Hij erkende het alleszins onteerende van een twist op de huwelijksreis. Hij zag zeer goed de moeilijkheid om een twist op straat te beginnen, vooral in zoofn uitgelezen straat als de Strand te Torquay, waar het rugge- rnerg van EngeJaods hoogeren stand gaat winkelen. Hij besefte ook zeer goed Vera's ontzaglijke onbekendheid met het leven. Hij zag haar lieftalligheid, haar ondeugden en al haar gebreken. En ten slotte besefte hij nog, dat, waar dit het eerste conflict aan huwelïj ksboord was, het voor hem van 't hoogste gewicht zou zijn, als overwinnaar uit den strijd te treden. Vera de overwinning laten zou een bedreiging zijn van hun toekomstige rust, en de moeilijkheden, die haar aanbiddelijke grilligheid zou veroorzaken, niet weinig doen toenemen. Hij mocht haar niet laten winnen Het was zijn plicht, niet alleen tegenover zichzelf maar vooral tegenover haar, om te zegevieren. Maar van den anderen kant, hij had nog nooit de macht van haar koppigheid ten volle gepeild, den wil, wat ook op te offeren voor de voldoening van een grilen hij vreesde die macht. Hij had een vaag voorgevoel, dat Vera een van die talrijke aanvallige personen zou zijn, die volmaakt zijn in alle opzichten. Zoolang alles hun voor den wind gaat en ze hun eigen zin kunnen volgen en langer niet. Vera had slechts voor twee dingen oog den hoed, al stond ze er met haar rug naar toegekeerd en het halve pond, al zat dit verborgen in Stephen's zak. „Maar nTn beste," protesteerde Stephen, „je weet toch „Wil je me een half pond leenen herhaalde Vera ijskoud. De waanzin van een hoed te begeeren had haar te pakken. Zij was dezelfde Vera niet meer. Zij was geen liefhebbende vrouw, noch een plichtsgetrouw jong vrouwtje, noch een redeneerend schepsel. Zij was een belichaamd verlangen naar hoeden. „We hebben het zeer duidelijk afgesproken," zei Stephen zacht, z'n boosheid inhoudend. Juist op dat oogenblik kwam Felix uit den winkel, gevolgd door een groepje van drie mannen, die bussen benzine droegen. Wanneer Stephen Napoleon was

de Katholieke Illustratie | 1928 | | pagina 20