GOES. De voorgevel van hei J?. K* Ziekenhuis SU Joanna. GOES. Het stadhuis op de MarktRechts de oude Magdalenakerk die in gotischen stijl is opgetrokken weer in staat waren een nieuwe en waardige St Mag- ™^lenakerk te bouwen.vlak tegenover de oude, alleen door subsidies van gemeente, provincie en k voor verval bewaard blijft. Behalve de oude Mag- k heeft Goes nog een belangrijk antiek en verscheidene merkwaardige gevels. Over algemeen neemt noch op Zuid-Beveland noch te es de oude architectuur een voorname plaats in. nieuwere tijd heeft te Goes meer sporen nagelaten Ben vorm van allerlei rijksgebouwen, spoor weg- np a cement, het loodsen-comple x der groenten- ffling „Zuid-Beveland" en twee nieuwe ziekenhui zen, waarvan vooral het katholieke, de „St. Joanna- Achting een doelmatige en moderne inrichting heeft, zooals weinige gasthuizen in den lande. Ook de drie nieuwe stadswijken spreken van bloei en vooruit gang* Van groote beteekenis is voor Goes geweest de F opening van den locaalspoorweg in 1927. Behalve dat de r zetel in Goes is gevestigd, werden de uit hun isolement verloste dorpen in den omtrek nog meer op de oude Ganzenstad aangewezen dan vroeger. De naam Ganzenstad dankt Goes aan zijn wapen, waarop o.m. een gans voorkomt* Beweerd wordt, dat deze vogel hier vroeger evenals in F.ngelanrl „goose" genoemd werd, waarvan dan de naam Goes voortkomt. Behalve een gans voert het stedelijk wapen ook dat van Jacoba van Beieren, die veel voorrechten Goes schonk en er ook, na haar tragische onderwerping aan den Bourgondiër, verscheidene jaren op het slot Ostende woonde. Van dit slot is nog een restant overgebleven, al is het bijkans weggefeouwd in eencafé met bioscoop. Het labyrinth van kelders is nog gedeeltelijk te bezich- delijk den ondergrond wegschuurt. Kapï talen worden besteed om de fundee ringen gaaf te houden en nog ko men de gevreesde dij Stortingen veel vuldig voor. Ware rotsgebergten van tientallen meters hoogte worden geregeld op 'n basis takkenbos sen gebouwd, om den vraat- Zuchtigen waterwolf buiten de polders te houden. Een ander bekend dorp is Ierse ke, het oord van de oes ter-, mosselen- en kreeftcul tuur.. Deze zeldzame takken van bestaan geven een tal rijke bevolking een goed stuk brood ja menige pachter van oesterperceelen is er schatrijk geworden, vooral in de eerste periode. Vóór 1870 trof men de oesters langs de geheele Zeeuwscbe kust aan, maar er was weinig vraag naar en van uitvoer mocht nauwelijks sprake zijn. Dit veranderde, toen in genoemd jaar de oester- banken in perceelen door het Rijk werden verpacht. Toen begon de eigenlijke teelt.... en de roem. De jonge oesters werden in Noord- en Zuiderzee gevischt en uitgezaaid op gekalkte pannen, waar ze twee jaren op groeien moesten, voor ze volwassen waren. Tegenwoordig worden de oes ters meest op schulpen uitgezaaid op slik, zooals de mossel, kunnen ze echter niet gedijen. Engeland is de voornaamste afnemer van de dure klokspijs België houdt het meer met de goed- koopere mosselen. De Nederlanders geven het laatste gelijk„'t is toch allebei vies," zeggen ze in hun on verstand. Ierseke en Hansweert, aan het bekende kanaal, in 1866 geopend, zijn de eenigste dorpen op Zuid-Beveland, die niet van land en tuinbouw bestaan. In alle andere domineert de boerenstand. Was vroeger de graanbouw het voor naamste, thans nemen de suikerbieten, aardap pelenen de handelsgewassen de beste plaats in. Ook de fruitteelt breidt zich steeds uit. In 1920 had men er 1300 H.A. met vruchtboomen en struiken beplant en thans reeds ruim 2200. Veel wordt er nu verwacht van de pas begonnen cultuur onder glas. Het nijpend gebrek aan grond, dat velen tot emigratie dwingt, hoopt men daardoor te ondervangen. Een opmerkelijk verschijnsel in Zuid-Beveland zifi1 nog de katholieke dorpen. Te midden van een protestantsche omgeving wisten zij een opgewekt katholiek leven gaande te houden en zich rustig te ontwikkelen. De verhouding tusschen Roomsch en Protestant is zeer goed, wat te 'danken is aan de gemoedelijke bevolking en de verdraagzaamheid, vooral van de katholieken. Het bijna geheel katholieke Ovezande b.v., heeft indertijd geijverd voor een benoeming van den zoon van den protestantschen burgemeester en in's-Hee- renbroek, waar 90 der bevolking R. K. is, stem men bij afspraak eenige R. K. kiezers op den an dersdenkenden candidaat voor den Raad, om hem zoo aan een zetel te hel pen. 's Heerenbroek, in 't begin der 17e eeuw op een verloren hoek grond gebouwd, is een prachtige kerk rijk, die bediend wordt door een pastoor en 'n kapelaan. In de an nalen der rechtspraak is dit dorp bekend door 3s. de Cliever, die in 1687 tien predikant van Driewegen vermoordde. Heinkenszand, in meerderheid katholiek, heeft een mooie imitatie-Lour- desgrol. Dan zijn er nog de katholieke dorpen Kwadendam- me en Ovezande. Ook Hansweert en Ierseke hebben hun katholieke kerken en Rilland-Bath wordt gees telijk verzorgd door de paters Capu- cijnen. De Goesche parochie telt 1600 zielen en de jongste paro chie is die van Noord-Kraayers, drie jaar geleden gesticht en dit jaar in het bezit gekomen van een alleraardigst kerkje van Jos. Cuypers. De pittoreske kieederdracht wordt nog het meest in de katholieke dorpen gedragen. De jeugd begint er echter evenais op de andere plaatsen aan te verzaken, Zootiat na een paar geslachten alles „in burger" zal gaan. De opgeheven isolatie is daarvan voornamelijk de oorzaak* Zij, die zich veel bewegen buiten hun dorp, voelen de kieederdracht als sn hinderlijk merkteeken. Men mag het betreuren.... het feit ligt er. Ook is de kleederdracht tamelijk kostbaar. Zij nog vermeld, dat de katholieken zich anders kleeden dan de protestanten. Bij mannen is het ver schil nauwelijks te bespeuren bij de vrouwen echter wel. Zoo dragen de roomsche vrouwen haar kap vier kantig, terwijl de protestantsche dien hoofdtooi scfaulp- vormig spelden. MIDDELBURG. De Abdij-torens door de inwo ners der stad ook wed ttLange Jan*f genoemd tigen, alsmede op een achterplaats de fantastisch ver groeide moerbeiboom, die, zooais de historie zegt, door „vrouw Jacob" zelf geplant is. Vlak bij Goes vindt men het grootste landbouw bedrijf van Nederland, nJL den in 1809 ingedijkten Wilhelminapolder met een oppervlakte van 1600 H.A. Over zes hofsteden zijn de gronden verdeeld. Aan het hoofd van iedere hofstede staat een „kastelein", die weer rechtstreeks verantwoording schuldig is aan den algenieenen directeur. De maatschappij houdt op haar modelbedrijf een zeer groeten veestapel van ongeveer 300 paarden, 900 koeien en 800 schapen bovendien legde zij prachtige boomgaarden en een keurigen proeftuin aan. Goede, meest lommerrijke wegen brengen den tou rist langs en door de welvarende dorpen. Eén daarvan ontleent zijn naam aan het roemruchte geslacht der van Borselens. In 1530 ging het geheel in den water vloed verloren, maar tachtig jaar later wist men het weer in te dijken en werd het herbouwd. Nog is Borselen het punt, dat aan „Waterstaat" de meeste zorg baart, omdat de zeer krachtige Scheïde- stroom daar juist langs den dijkvoet slijpt en herhaal-

de Katholieke Illustratie | 1928 | | pagina 5