Een Joto van de mosselenbanken tijdens de &k Men kan duidelijk de mosselen op de afgebakende perceekn zien liggen. eigen, hecht de kleine verstootelinge zich vast aan steenachtige kusten en havenhoofden/ in ons land te Schouwen en Hoek van Holland. Ze wordt daar opgevischt en in t water van de Schelde overge bracht om er te evolueeren, Ook vanuit de Zuiderzee haalt men het zaad. In starre vergenoegzaamheid wentelt ze zich een jaar lang door modder en slijk, welk drabsel voor haar ft zelfde is als voor ons een broodje met ham. Na deze periode blijft ze twaalf maanden halfwas, wordt dan met geweldige sleepnetten opgekord, en promoveert ten laatste tot consumptie-mossel. Evenwel kun je de dieren nog niet nuttigen, daar ze eerst dienen te verwateren. Deze bewerking is noodzakelijk om den slik- en grond smaak te doen wegspoelen. De visschers laten ze een poosje in stroomend water liggen en harken ze vervol gens weer op voor de verzending. had eenige jaren geleden op de droge ban ken een mossel gevonden, in wier schalen een levende spreeuw geklemd zat. Waar schijnlijk was het diertje in de geopende schelp gestapt en de mossel, die een prooi giste, sloot bliksemsnel haar schalen vóór het vogeltje op kon vliegen. Met een gebro ken pootje fladderde het diertje over de ban ken, tot het uit zijn knellende banden bevrijd werd om te sterven. De zeester is een der gevaar4ijkste vijan den van de mossel. Ze persen de schelp dicht, tot de mossel wegens luchtgebrek sterft, en zuigen haar dan uit. De vangst moet snel in de haven gelost worden, daar deze bij eb geheel leeg loopt en de schepen dan niet meer uit kunnen varen. Een auto staat dan ook gereed om de balen onmiddel lijk voor verdere verzending naar het station te vervoeren. Ik hoop dat ik u hiermede het geheele ver loop van de .mos sel verhaald heb, en niet te eento nig ben geweest. Tot besluit Een mossel-wellusteling Er heerscht in Ierse ke een ware tijdsverwarring. De inwoners regelen hun klokken naar het komende en gaande getij en trekken zich van de officieele tijdsbepaling geen zier aan. Ik moest dien dag driemaal m'n horloge verzetten; n.l. van den offici- eelen Hollandschen tijd op den Iersekschen tijd en later op Belgischen tijd, want 's avonds bivakkeerden we te Antwerpen. W* S. De grootste afnemers zijn België, Frankrijk en Duitschland. Ook onder de Nederlanders vindt je echte liefhebbers. Dat is ook niet te verwonderen als je verneemt, dat de mossel 58% voedingswaarde heeft. Misschien is 't u wel 'ns opgevallen, dat de dieren in trossen aan elkaar hangen. Hun baarden, die uit de schelp te voorschijn komen, zijn van een kleverige substantie, welke hen in staat stelt zich aan elkaar te hechten. Het voedsel der mossel wordt voor een groot deel gevormd uit kleine zeediertjes. Ze houdt haar schelpen half geopend en nijpt deze snel dicht, wanneer ze een argeloos beestje heeft verschalkt. Onze mentor Direct na de vangst worden de mosselen in balen uitge stortDit gebeurt injie haven Een auto staat gereed om de weekdieren onmiddellijk naar het station te vervoeren Hiernaast rechts: Een kijkje op een mosselen schip aan de kust van lerseke Met een slagrijf haalt de visscher 40 a 50 kilo mosselen tegelijk van de banken op en stort deze in rt ruim uit+

de Katholieke Illustratie | 1928 | | pagina 9