Na zijn rechtenstudie in Leiden vestigde Cornelis zich als notaris te Zierikzee en ontwikkelde zich daar als grote man in een kleine stad en als pater familias. In de jaren vijftig was hij voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij. Was hij mogelijk wat te conservatief van instelling voor zulk een functie in die periode? Karakteristiek voor hem is vermoedelijk zijn waarschuwing tegen "geleerde theorieën" tijdens de zomervergade ring van de Z. L. M. in 1871. Dit als reactie op een inleiding door C. Groeneveld de Kater uit Noordgouwe over: Is het wenselijk dat de land bouwers weten tot welke soorten en geslachten de gewassen behoren? Karakteristiek voor hem is ook de overlevering 8), volgens welke hij bij de aanneming van de grondwetsherziening in 1848 de luiken van zijn huis op de Oude Haven 9) sloot. Zijn zwager Egter, die tegenover hem woonde 10), stak daarentegen de vlag uit. Als Eerste Kamerlid zal van der Lek de Clercq stellig een duidelijk conservatief geluid hebben vertolkt. Uitgebreide bezittingen verwierf hij zich op Schouwen. "Heesterlust" op Schuddebeurs werd zijn geliefde buitenverblijf. "Weelzicht", daartegen- Huis "Weelzicht", Schuddebeurs, omstreeks 1917, destijds bewoond door de dames J. E. en E. M. van der Lek de Clercq. over gelegen, bestemde hij voor zijn beide ongetrouwde dochters. De wijze waarop hij de heerlijkheid Haamstede verwierf, is hoogst merk waardig. In 1853 kwam Haamstede onder de hamer. Kopers waren vier Zierikzeeënaars, waarvan hij uiteindelijk als enige overbleef. Bij deze - aanvankelijk gezamenlijke - koop heeft klaarblijkelijk de vrees voor- 47

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1976 | | pagina 47