Onmiddellijk na zijn thuiskomst - september 1866 - begint hij aan de stu die voor zijn eerste rang en op 29 december 1866 doet hij met succes exa men voor ,,Eerste Stuurman op de Groote Vaart". In de rang van le stuurman maakt hij tussen april 1867 en september 1872 vier reizen naar Java; de eerste twee met het barkschip „Cheribon" onder kapitein J. Renierse en de twee volgende reizen met de bark „Haamstede", kapitein G. Geerling. Zijn gage als le stuurman bedraagt f 60 per maand. Door deze reizen naar Java krijgt hij een meer geregeld bestaan; Jozias Dingeman Gerritse was gevestigd, hij had zijn vaste bestek gevonden! Dat dacht hij tenminste; maar het kwam anders uit! Want toen hij in septem ber 1872 van de „Haamstede" afmonsterde om van een welverdiend verlof te gaan genieten, gebeurde er met stuurman Gerritse wat al met zovele zeelieden is gebeurd: hij kwam een meisje tegen en de liefde voor het meisje won het van de liefde voor de zee! Andries van Schaverbeke, geboren omstreeks 1769, korenmolenaar te Hoofdplaat (Z. VI. was gehuwd met Maria Jonkmans. Het aantal kinderen is mij niet bekend, maar in ieder geval kreeg het echtpaar een dochter Janna Adriana, geboren Hoofdplaat 2 april 1798 (die de schoonmoeder zou worden van Johan Hendrik van Dale, de samensteller van het Groot Woor denboek der Nederlandse Taal), alsmede een zoon, Francois Jan van Scha verbeke, geboren Hoofdplaat 1 januari 1797. Francois Jan werd evenals zijn vader molenaar en trok in 1820 naar Goes, waarbij dit ambacht uitoefende op de in 1801 gebouwde korenmolen „De Koornbloem", welke molen hij in 1830 door vererving in eigendom kreeg. Na het overlijden van zijn vrouw Catharina Vervenne op 3 augustus 1830 heeft Francois Jan van Schaverbeke nog negen jaar „De Koornbloem" draaiende gehouden, waarna hij in 1839 de molen verkocht aan P. van Wasbeeke en zelf naar Zierikzee vertrok, waar hij op 21 januari 1840 de op het Bolwerk bij de haven staande, in 1727 gebouwde, korenmolen „De Haas" kocht van Izak van Schelven. Weduwnaar Francois Jan van Schaverbeke trouwt in zijn nieuwe woonplaats met Klara Schikker, geboren Zierikzee 25-11-1822, dochter van de land bouwer Cornelis Schikker en Cornelia Karei. Het enige kind van het echt paar, Wilhelmina Maria van Schaverbeke, wordt 18 december 1847 in Zierikzee geboren en het is deze molenaarsdochter, die ruim 24 jaar la ter stuurman Jozias Dingeman Gerritse's liefde voor de zee weet om te buigen in liefde voor haar! Hij zweert haar eeuwige trouw en belooft haar een baan aan de wal te zullen zoeken! Stuurman Jozias Dingeman Gerritse slaagt er wonderlijk vlug in zijn aan Wilhelmina Maria van Schaverbeke gedane belofte na te komen, want met ingang van 1 januari 187 3 wordt de „Opper Stuurman ter Koopvaardij" J. D. Gerritse benoemt tot „Scheepsdiepgangmeter ten behoeve van het Loodswezen op de Standplaats Rotterdam". Het salaris van f 900 per jaar is ruim voldoende om te kunnen trouwen en het echtpaar Gerritse-van Schaverbeke gaat in Rotterdam wonen. Tien jaar later solliciteert hij naar de functie van loodscommissaris op het eiland Vlieland en wordt inder daad met ingang van 1 juli 1883 benoemd tot „Commissaris der Loodsen tevens Ontvanger der Loodsgelden, belast met het opzicht over de kust- verlichting en zeekapen te Vlieland op eene jaarwedde van dertienhonderd gulden (f 1300) benevens het genot van jaarlijksche toelagen als: van een honderd gulden (f 100) tot het houden van een gedelegeerde en van vijftig gulden (f 50) voor schrijfbehoeften". Met vrouw en drie dochtertjes verhuist commissaris Gerritse van Rot- 81

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1977 | | pagina 83