Muraltmuren door ing. M. H. Wilderom Inleiding In 1906 werd op de zeedijk van de Zuidemieuwlandpolder bij Zierikzee over een lengte van 1050 m. een betonmuurtje aangebracht als dijkverhoging. Het was de eerste dijkverhoging die in Nederland op die manier werd uitgevoerd. Nadien zijn in Zeeland en daarbuiten vele kilometers betonmuren op de zeedijken geplaatst. Ze kregen de naam „Muraltmuren"ge noemd naar de ontwerper R. R. L. de Muralt. De stormvloed van 12 maart 1906 was de aan leiding tot het toepassen van die constructie. Maar nog geen halve eeuw later was er op nieuw een stormvloed -1 februari 1953 -. die tot gevolg zou hebben dat vele betonmuren van de zeedijken verdwenen. In het begin van deze eeuw dacht men te kunnen volstaan met dijkverhogingen van enkele dm. tot ca. 1 m. om de toen te verwachten stormvloeden te kunnen keren; bovengenoemde muurtjes leenden zich daar in vele gevallen goed voor. Na de natuurramp van 1953 bleek echter dat verhogingen van soms enkele meters noodzakelijk waren, om te kunnen voldoen aan de normen, die volgens nieuwe inzichten bij moderne dijkbouw en volgens de Deltawet van 8 mei 1958 worden gesteld. Zo zullen, als over enkele jaren het Deltaplan is voltooid, alle hoofdwaterkeringen bestand moeten zijn tegen een superstormvloed, dat is een stormvloed die gemiddeld éénmaal in de 4000 jaar kan optreden. Voor de Randstad geldt éénmaal in de 10.000 jaar. Omdat Schouwen - „het land van de zeemeermin" - 75 jaar geleden de bakermat is geweest van de Muraltmuren en thans die constructies voor een belangrijk deel zijn verdwenen, kan het misschien nuttig zijn van dit stuk dijkbouwtechniek een algemeen overzicht te geven. Het jaarboek van de „Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" lijkt daarvoor een geschikte plaats. Wie was De Muralt? Toen ir. A. H. W. van der Vegt op 1 juni 1903 zijn funktie als ingenieur bij het Waterschap Schouwen neerlegde wegens zijn benoeming tot lid van de Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten, had het waterschapsbestuur reeds in de vakature voorzien. In de vergadering van 28 mei 1903 werd uit een voordracht van twee kandidaten jhr. ir. R. R. L. de Muralt be noemd tot ingenieur bij het Waterschap Schouwen. De beëdiging vond plaats op 4 juni, de installatie op 11 juni 1903. Het geslacht De Muralt is gesproten uit het huis Locarno. Het wordt eerst aangeduid met de naam De Muralto naar een kasteel bij Locarno (vgl. murailles, murato). Een tak vestigde zich omstreeks 1600 te Zurich; daar werd de naam De Muralt. Een afstammeling, Abraham Rodolphe de Muralt, kwam in de Nederlanden en werd als generaal-majoor bij K.B. d.d. 12-11-1840, nr 92, opgenomen in de Nederlandse adel. Jhr. ir. Robert Rudolph Lodewijk de Muralt werd op 9 mei 1871 geboren te Utrecht. Hij be gon zijn loopbaan als ingenieur in Soerabaja bij de Waterstaat en 's Lands Burgerlijke 78

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1982 | | pagina 80