De strijd om Zeeland betresten Schelde In een breder verband bezien is de hiervoor beschreven politieke situatie een onderdeel van de strijd tussen de graaf van Holland en de graaf van Vlaanderen om het zogenaamde Zeeland bewesten Schelde: Walcheren en de Bevelanden. Zeeland bewesten Schelde hoort in de Middeleeuwen nog niet bij het graafschap Holland. Ruim 300 jaar lang is het een bijna voortdurend punt van twist tussen de graven van Holland en Vlaanderen. Het 'hoogtepunt' in de strijd om Zeeland bewesten Schelde is de belegering van Zierikzee door de troepen van Gwijde in 1303 en 1304. Tot drie keer toe vallen de Vlamingen aan, maar de uiteindelijke zeeslag op de Gouwe wordt met steun van de Fransen onder leiding van admi raal Grimaldi in het voordeel van graaf Willem III beslecht. De gebeurtenissen rond het beleg van Zierikzee worden in de Rijmkroniek gedetailleerd beschre ven. De auteur baseert zich op ooggetuigenverslagen en blijkt de stad zeer goed te kennen. Het staat echter vast dat hij niet zelf in de stad aanwezig is tijdens de laatste van cle drie belegeringen. De strijd om Zeeland bewesten Schelde wordt uiteindelijk in het voordeel van de Hollandse graaf Willem III beslist. In 1323 is te Parijs een verdrag gesloten, waar bij de Vlaamse graaf gedwongen is tot gebiedsafstand (het tegenwoordige mid den-Zeeland) en Willem III zijn theoretische aanspraken op een aantal gebieden moet opzeggen. Slot Haamstede op een zomerse dag. ca. 196/. Collectie F. Beekman. Zierikzee 8

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2000 | | pagina 10