theoreticus Hendrik Antoon Lorentz en bij Kamerlingh Onnes, die later zijn collega's en vrienden zouden worden. Onder directe leiding van Kamerlingh Onnes, en met steun van Lorentz, ver richtte Zeeman het experimentele onderzoek dat tot zijn promotie zou leiden. Het lag op het gebied van de magneto-optica, het onderdeel van de natuurkunde dat betrekking heeft op de invloed van magnetisme op het licht in de ruimste zin van het woord. Nadat Zeeman in 1892 een eerste ver sie van zijn proefschrift met een gou den medaille van de Hollandse Maat schappij der Wetenschappen bekroond had gezien, volgde op 18 januari 1893 zijn promotie. Na een kort verblijf in Straatsburg werd hij in 1894 als pri vaatdocent toegelaten aan de Leidse universiteit. Het volgende jaar trouwde Zeeman met Johanna Elisabeth Lebret, de zuster van een van zijn studievrien den. Uit het huwelijk werden vier kin deren geboren: drie dochters en een zoon. In 1896 raakte Zeeman geïnteresseerd in een belangwekkend probleem: de mogelijke invloed van een magnetisch veld op de ligging van de spectraallijnen die door stoffen worden uitgezonden. Elke stof zendt bij voldoende verhitting licht van een zeer specifieke samenstelling uit, dat wil zeggen, licht dat op een unieke manier uit verschillende kleuren bestaat. Wanneer men dat licht analy seert met behulp van een prisma (of een ander instrument dat dezelfde werking heeft), ziet men een spectrum waarin gekleurde lijnen worden afgewisseld door donkere plekken. Sommige kleuren zijn wel vertegenwoordigd in het spectrum, andere daarentegen niet. Zeeman speculeerde nu dat de kleur van het uitgezon den licht - of, met andere woorden, de ligging van de spectraallijnen - door een magnetisch veld zou kunnen worden beïnvloed. Gezien zijn ervaring met de invloed van het magnetisme op licht was dat geen ongefundeerde speculatie. Hoewel hij enkele jaren eerder al eens vergeefs had getracht een effect te vinden was hij er niet definitief van overtuigd dat het effect afwezig was. Bij zijn tweede poging liet hij zich inspireren door de kennis dat de door hem bewonderde Engelse natuurkundige Michael Faraday meer dan dertig jaar eerder ook een der gelijk experiment had ondernomen. In de maanden september en oktober 1896 deed Zeeman een serie experimenten waarmee hij definitief aantoonde dat de gezochte invloed inderdaad bestaat. Het gevonden effect zou later de naam 'Zeeman effect' krijgen, en komt erop neer dat onder invloed van een magnetisch veld de individuele spectraallijnen van een stof zich in twee of meer componenten opsplitsen. De ontdekking won aan belang doordat Lorentz er snel in slaagde een theoretische verklaring voor het i /^r O L Een zeer jeugdig ogende Pieter Zeeman in 1902, het jaar waarin hij de Nobelprijs ontving. 111

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2000 | | pagina 113