■a e A*-, PROF. Dr. P. ZEEMAN STADHOUDERSKADE .5J AMSTERDAM omstandigheden - ten gevolge van de eerste wereldoorlog waren de grondstoffenprijzen zeer hoog - werd de bouw echter uitgesteld tot meer normale omstandigheden de bouw minder kostbaar zouden maken. Uiteindelijk kon pas in 1921 met de bouw worden begon nen en in 1923 werd het nieuwe laboratorium officieel in gebruik genomen. Het kreeg de naam 'Laboratorium Physica.' Eindelijk had Zeeman zijn lang gewenste volledige onafhankelijkheid. Het nieuwe laboratorium was voorzien van de meest moderne apparatuur en bevatte bovendien een aantal trillingsvrije 'tafels': zeer zware, apart gefundeerde blokken beton, waarvan het grootste ongeveer 250.000 kg woog. Onmiddellijk begon Zeeman weer experimenten aan het Zeeman-effect, daartoe in staat gesteld door de nieuwe voor zieningen. Opvolging Bij Zeemans emeritaat in 1935 begon een reeks verwikkelingen die erin resulteerden dat het jaren zou duren voordat zijn opvol ger kon worden benoemd. Al voor zijn aftreden was Zeeman begonnen te ijveren voor zijn opvolging door een hoogleraar met de leeropdracht 'spectroscopie en atoombouw.' Aanvankelijk leek het er ech ter op dat er om bezuinigingsredenen geen opvolger zou kunnen komen. Toen dat gevaar was afgewend ontstond een nieuwe en gecompliceerde situatie, die zich met grote regelmaat wijzigde onder invloed van tal van factoren, waarvan de persoonlijke niet de minste waren. Zeemans voormalige collega-hoogleraren probeerden hun eigen positie te verbeteren en kregen onenigheid over de toekomstige taakverdeling. Een belangrijk twistpunt was bij voorbeeld wie het tijdrovende propedeutische onderwijs aan de medische studenten moest verzorgen. Over de keuze van een opvolger van Zeeman kon men het ook moeilijk eens worden; veel namen werden De ingang van bel Zeeman Laboratorium bet vroegere Laboratorium Physica) met boven de deur een symbolische voorstelling van het Zeeman-effect. 114

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2000 | | pagina 116