ker is geworden. Ook ten aanzien van de geografische positie van het dialect heeft hij een andere verklaring beproefd dan die van Weijnen. Later zal blijken dat de beide heren over deze opvatting van mening bleven verschillen. In zijn dankwoord bedankt hij het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor de opdracht. Het Zeeuws Genootschap der Wetenschap pen en Stad en Lande worden bedankt voor de ruime subsidies die respectieve lijk zijn toegekend en toegezegd. Tot slot dankt hij met warme genegenheid zijn vrouw. Waarschijnlijk is de subsidie van Stad en Lande niet uitbetaald. In de notulen van de bestuursvergadering van 10 septem ber 1952 lezen we het volgende: "voor toekenning van subsidie voor de disserta tie van de heer A. de Vin te Rotterdam over het dialect van Schouwen-Duiveland, blijkt de doelstelling van de vereniging te eng te zijn, waardoor het bestuur geen vrijmoedigheid heeft dit toe te kennen. Gezien echter het grote belang voor ons eiland zal het bestuur aan de algemene vergadering voorstellen een bedrag van 250 gld. beschikbaar te stellen". Een besluit van de algemene vergadering is niet terug te vinden en het kasboek van de vereniging vermeldt geen uitbetaling. Op woensdag 10 december 1952 verdedigde hij aan de Rijksuniversiteit Leiden zijn proefschrift met succes tegen de bedenkingen van de faculteit der letteren en wijsbegeerte ter verkrijging van de graad van doctor. Vanaf dat moment mocht Adriaan zich doctor noemen. De dissertatie werd in 1953 in boekvorm uitgegeven bij Van Gorcum Comp. te Assen. Het boek was voor 6,90 te koop. De opbrengst kwam ten goede aan de bewoners van Schouwen-Duiveland die door de Watersnoodramp waren getroffen. Reacties Veel positieve reacties en gelukwensen ontving Adriaan van familie, vrienden, de gemeente Zierikzee en van zijn vele informanten op het eiland. De Zierikzeesche Nieuwsbode schonk ruime aandacht aan de promotie. In de editie van woensdag 10 december 1952 lezen we in de rubriek 'Van stad en dorp' onder andere het volgende: "Vandaag gaat een ex-Sch ouwen-Duivelander pro moveren op een aan de taal van ons eiland gewijd proefschriftGeen treinlectuur dal proefschriftHet is een streng wetenschappelijke analyse van 't Schouws dia lect". De redacteur gaat verder: "Weinig of niets is aan het speurend oog van deze jonge doctor ontsnapt en diep zet hij het wetenschappelijk lancet in onze taal". Vervolgens wordt in een drietal afleveringen van 12, 13 en 16 december in de rubriek 'Letteren en Kunst' de dissertatie uitvoerig besproken. Zoals kon worden verwacht kwam ook de reactie van prof. dr. A. Weijnen op Adriaans stelling met betrekking tot het isolement en de geografische grenzen Adriaan met doctorsbul 1952. 126

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2000 | | pagina 128