Adriaan als gastdocent op de 'Schouw' te Brouwershaven. 'foto Joop van Houdt). cie Zeeland een bedrag van 25.000 gulden beschikbaar zou stellen voor een streektaalonderwijsproject in Zeeuws-Vlaanderen. Een volgend wapenfeit was de presentatie van boek 'Veraelen van 't eiland Schouwen-Duuveland. Van Burgh tot Bru' op 17 november in Slot Haamstede. De voorzitter van Stad en Lande mocht uit handen van Adriaan het eerste exem plaar in ontvangst nemen. Het voorstel tot en de totstandkoming van dit boek werk mag voor een groot deel op de rekening van Adriaan worden geschreven. In het jaarverslag over 1990 meldde hij: "De besprekingen met gemeenten e?i pro vincie over het project 'Onderwijs en Streektaal' verliepen erg stroef". Op uitnodi ging van de Openbare Bibliotheek te Vlissingen verzorgde Adriaan samen met Ad Leijdekkers op 18 september 1992 een dialectavond. Naast muziek en zang van Leijdekkers gaf Adriaan een lezing met als titel 'Het Zeeuwse taaipatroon'. Gedurende zijn Zierikzeese periode was Adriaan een geziene gast bij eilandelijke verenigingen. Hij hield lezingen voor alle afdelingen van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, voor Hervormde en Gereformeerde vrouwenverenigin gen, voor plattelandsvrouwen en de klederdrachtvereniging 'De Arke'. In dezelfde periode werd hij bij herhaling door de eilandelijke en nationale pers geïnterviewd. Steeds opnieuw bracht hij met overtuiging het belang van de streektaal als volwaardig communicatiemiddel naast het ABN onder de aandacht. Bij elke gelegenheid wees hij de overheid op het belang van de integratie van de streektaal in het taalonderwijs. Regelmatig sprak hij geïrriteerd zijn ongenoegen uit over onderwijsmensen die de streektaal als minderwaardig beschouwen en als een belemmering bij het taalonderwijs zien. Vooral als zij stellen dat het spreken van een dialect taalachterstand veroorzaakt. Tot zijn overlijden in 1994 was Adriaan de grote stimulator van de streektaalcommissie. In een 'In Memoriam' schreef het commissielid Ton Brandenbarg het volgende: "Hoewel niet geboren en getogen op Schouwen-Duiveland, was hij misschien meer Hl

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2000 | | pagina 139