Besluit Na de onverwachte moord op graaf Floris V breekt een rumoerige politieke tijd aan. De opvolger van Floris is zijn jonge en zwakke zoon Jan. Op de achtergrond strijden de edelen Wolfert van Borselen en Jan van Renesse om de macht. Eerstgenoemde 'wint' deze controverse uiteindelijk en voert gedurende enige jaren een strak binnen- en buitenlands beleid. Uit de gebeurtenissen in deze jaren kan worden afgeleid dat Van Borselen zijn onafhankelijke machtspositie te ver doorvoert. De Hollandse steden accepteren zijn economische bevoordeling van de Zeeuwse steden niet en bij een volksopstand wordt heer Wolfert ver moord. De belangrijkste machthebber uit naam van graaf Jan I wordt dan Jan van Avesnes, afkomstig uit Henegouwen en neef van de graaf. Op gezag van Jan van Avesnes beleent graaf Jan I zijn halfbroer Witte met het strategisch gelegen Haamstede op het eiland Schouwen. Kort daarna overlijdt de jonge graaf. Jan van Avesnes volgt hem op als graaf Jan II. Onder zijn leiderschap ontwikkelt Witte zich tot een belangrijke steunpilaar van het Henegouwse gravenhuis. Het beeld dat we van de ambachtsheer Witte van Haemstede hebben geschetst is over het algemeen positief. Wanneer we zijn levensloop onder de loep nemen, komen we tot de conclusie dat er een duidelijke piek te zien is in de periode van 1299 tot 1304. Dit is het tijdvak waarin het meest over hem geschreven wordt. De auteur van de Rijmkroniek van Holland voor dit tijdvak is Melis Stoke, een klerk die vrijwel onophoudelijk in de omgeving van de graaf aanwezig is en zich daar naast baseert op ooggetuigenverslagen, bijvoorbeeld bij zijn beschrijving van de strijd om Zierikzee in 1303-1304. In boek VIII van de Rijmkroniek maakt Stoke van Witte van Haemstede, die inmiddels tot ridder is geslagen, bij wijze van spreken de man die hoogstper soonlijk verantwoordelijk is voor de vlucht van de Vlaamse troepen uit het graaf schap Holland! Na de beslissende slag op de Gouwe waarin Zierikzee definitief de dreiging van de Vlamingen weet af te wenden, lezen we nog maar in een enkel geval iets over de heer van Haemstede. Witte van Haemstede heeft na zijn verdiensten onder de Henegouwse graven vooral een regionale invloed uitgeoefend op het eiland Schouwen, in het bijzon der in zijn eigen ambachtsheerlijkheid. Zijn rol op het politieke toneel is na 1304 uitgespeeld. De enige keer dat hij uit de schaduw is getreden van illustere tijdge noten als Jan van Renesse en Wolfert van Borselen is tijdens de belegering van Zierikzee in 1304 en zijn dappere optreden daarvoor in Kennemerland. Onder de graven Jan II en Willem III is zijn invloed toegenomen, maar hij heeft niet zijn stempel op de geschiedenis kunnen drukken, zoals zijn vader Floris V dat gedaan heeft. We moeten ons beeld van Witte als 'gesel der Vlamingen' sterk relativeren. Witte van Haemstede wordt in het politieke machtsspel om Zeeland bewesten Schelde als Hollandse steunpilaar naar voren geschoven door zijn stief broer graaf Jan I. In de tijd van Witte komt deze strijd in een beslissend stadium. Het is echter de toekomstige graaf Jan van Avesnes die achter de schermen de regie voert. De belening van Witte met het gebied rond Haamstede op Schouwen heeft veel te maken met het feit dat heer Jan van Renesse van dit eiland afkom stig was, de Zeeuwse banneling die aan de zijde van de Vlaamse graaf Gwijde van Dampierre strijdt. De psychologische omslag en daarmee de kerende kansen voor de inwoners van het graafschap Holland in het voorjaar van 1304 kunnen we met een gerust hart 18

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2000 | | pagina 20