zet ingenomen. Verder landinwaarts trof hij vlakbij Hoornkill Zwaanendael aan. Op een vochtig warme 4de september hebben de wachtposten van Zwaanendael wellicht een glimp opgevangen van het zwaard van een van Carr's soldaten, maar niemand verwachtte het ergste. Carr's regiment, bestaande uit naïeve, half dronken, ongeletterde plattelandsjon gens in versleten kniebroeken, met afgetrapte laarzen en in geïmproviseerde rode jassen, stonden stram als een rij bowlingkegels een paar honderd meter ver derop, aan de andere kant van een korenveld. Hun musketten in de aanslag. Er hing angst in de onstabiele lucht. Wat nu? Met geheven zwaard stuurde Carr zijn troepen in gesloten formatie Zwaanendael in, teiwijl de pluimen op hun helmen op de angstaanjagende slagen van de trom mels op en neer gingen. Wellicht voelden ze zich in verlegenheid gebracht toen de kolonisten zich niet bleken te verzetten. Maar dit ontmoedigde Carr niet. Hij gaf opdracht om de nederzetting volledig te vernietigen. Zijn troepen plunderden voorraden en vee en verwoestten de kolonie, daarbij slechts smeulende hopen achterlatend. As tot as, stof tot stof. Met de roofbuit vertrokken ze weer. Sommige historici houden vol dat verscheidene kolonisten zijn afgemaakt en dat anderen de wildernis in gedreven zijn. Peter Stuyvesant vermeldt in zijn dagboeken dat zij "om een goede behandeling vroegen, maar die niet kregen. Ze zijn overvallen, van al hun bezittingen beroofd, geplunderd en velen zijn als slaaf verkocht in Virginia." Het verhaal ging dat enkele achterblijvers zelfs zijn teruggekeerd naar Holland, teiwijl weer anderen bleven om het gebied te bebouwen, zij het als Engelse onderdanen. Er zijn er die geloven dat Carr zich afreageerde op Plockhoys mensen, omdat ze werden beschouwd als vijanden van de kroon en werden geassocieerd met de gehate Levellers (radicalen uit de 17de eeuw in Engeland) en andere utopisten, waarmee Plockhoy tijdens zijn verblijf in Londen bevriend was geraakt. In Carrs ogen waren zij een stel rare snuiters en oproerige gekken. Zijn missie om hen uit te roeien was slechts een uitwerking van de toen de gangbare politiek in Engeland. Om dit doel te bereiken deed hij meer dan waartoe zijn plicht hem riep. De sheriff van Nieuw-Amstel. Van Sweringen, merkte destijds op dat Carr er bijna in slaagde "de geschokte gemeenschap van Plockhoy tot de grond toe te ver woesten" en in wezen van de bladzijden van het nageslacht te wissen. Ach, er waren geen journalisten of fotografen aanwezig om deze tragedie vast te leggen. En er is zo weinig meer dat ons herinnert aan deze trotse man die is beroofd van zijn kolonie, zijn land en zijn doel. Toch overleefde Plockhoy en dook hij samen met zijn vrouw op miraculeuze wijze dertig jaar later in het Mennonitische Germantown in Pennsylvania, opnieuw op, blind en berooid. Zierikzee Wie was Plockhoy en hoe kwam hij in de Nieuwe Wereld terecht als leider van een gemeenschap die zich wijdde aan het lenigen van nood en het verkleinen van de sociale ongelijkheid? Plockhoy werd omstreeks 1625 in Zierikzee geboren, hoewel we niet exact weten wanneer. Zierikzee is nu een havenstadje met 10.000 inwoners, gelegen in het hart van de Nederlandse delta. Het werd een van Zeelands "ronde" steden. Tot op de dag van vandaag wordt de stad omgeven door de restanten van de 14de eeuwse verdedigingswerken met een gracht. 23

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2000 | | pagina 25