Zierikzee in het midden van de 17cle eeuw. Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee.) Toen Plockhoy werd geboren was de oorlog tegen de Spanjaarden nog aan de gang (1568-1648). De regering van Karei V had het Protestantisme en het godde loze humanisme van Erasmus ingeluid, die het pauselijk gezag en andere heilige huisjes aan de kaak stelden. Wetenschap, logica en pragmatisme bedreigden tra ditionele, orthodoxe praktijken en ideeën. De doldrieste beeldenstorm, het ver nielen van katholieke beelden en afbeeldingen, waaraan werd meegedaan door ronddolende bendes en die werd geleid door Protestantse edelen en calvinisti sche bannelingen, speelde zich af in Zeeland en Holland. Plockhoys jeugd viel samen met de bloeiperiode van Zierikzee, met de Gouden Eeuw in de Nederlanden en met de opkomst van schilders als Vermeer en Rembrandt. De Nederlanden waren een wereldmacht en een unieke samenleving die zich ken merkte door een diepe afkeer van tradities, waardoor het zich waarschijnlijk de eerste moderne maatschappij mocht noemen. Schepen uit Zierikzee, geladen met zout, haring, kleding, wijn, timmerhout en landbouwproducten, voeren naar Spanje en Portugal, maar kwamen ook in Denemarken en de Baltische staten. Hierdoor kwamen de Nederlanden zowel met de nieuwe als met de oude wereld in contact. De vissersvloot voer zelfs naar IJsland om op kabeljauw te vissen. Ze waren echter wel kwetsbaar voor aanval len van, laten we zeggen, Spaanse, Franse of Engelse oorlogsschepen (of Duinkerkers en andere kapersschepen die iedereen kon huren). Zij wilden de Nederlandse scheepvaartdeskundigheid wel eens op de proef stellen. Haring schepen werden vergezeld door oorlogsschepen, maar dat mocht niet baten. Willem van Oranjes provisorische regering sanctioneerde zelfs het begaan van misdaden op volle zee door piraat-held Piet Hein. Op schaamteloze wijze maakte hij zich in 1629 meester van de Spaanse Zilvervloot. 24

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2000 | | pagina 26