Plockhoy is nooit tevreden geweest met wat-als dromen. Omdat zijn ideeën ver anderden van religieus- naar sociaal activisme, wilde hij actie en concrete resulta ten, zodat hij "een luisterend oor kon zijn voor de armen". Er is bewijs, zij het gering, dat Plockhoy en zijn volgelingen enkele "belangrijke" personen wisten te overtuigen om hun goedkeuring te hechten aan de ontwikkeling van drie coöpe ratieve gemeenschappen om "zulk goed en vroom werk te doen". Donoren gaven elk 100 pond 0111 deze "kleine republieken" te verwezenlijken. Er zijn aanwijzingen dat deze gemeenschappen tot ontwikkeling kwamen. Een in Londen, een in Bristol en een in Ierland. Er bestonden plannen om meer gemeenschappen in Engeland op te richten. Een nieuwe publicatie volgde in mei 1659, "Een voorgestelde manier om de armen in dit land en elders gelukkig te maken door competente, geschikte en gekwalificeerde mensen samen te brengen in één regering van huisgenoten of kleine republiek ."In dit pamflet stelt Plockhoy een netelige kwestie aan de orde: waarom bestaat er zo'n onvoorstelbaar grote kloof tussen rijk en arm? In cleze publicatie deed hij de aanbeveling voor zijn pragmatische gemeenschap, die gebaseerd was op menselijke gelijkwaardigheid, religieuze tolerantie, econo mische bedrijvigheid en gemeenschappelijk delen. In I66O verloor Richard Cromwell zijn toch al zwakke greep op de macht en ont vluchtte Engeland 0111 plaats te maken voor Charles II, die op 29 mei 1660 de troon besteeg en een krachtige campagne startte voor het onderdrukken van zijn tegenstanders. De tijden verslechterden voor mensen als Plockhoy. Charles had weinig op met de ideeën van die Nederlander. Plockhoy leek dit echter niet te willen accepteren en bleef tot eind 1661 in Engeland. Vermoedelijk was hij getui ge van de walgelijke taferelen die zich rond het dode lichaam van Cromwell afspeelden. De Royalisten waren nog niet vergeten dat Cromwell koning Charles I had laten onthoofden; in 1661 haalden ze Cromwells lichaam weg uit de Westminster Abbey en sleepten het door de straten van Londen. Op de herdenkingsdag van Charles'onthoofding werd Cromwell voor één dag op een openbaar plein gehan gen. Daarna werd zijn hoofd afgehakt en op een paal gestoken. Daarmee para deerden ze door Londen en vervolgens pinden ze het vast op een puntig hek in Westminster om zo voorbijgangers af te schrikken. Dat werkte 25 jaar! Als dit Plockhoy de ogen nog niet opende, wat dan wel?! Op een of andere manier bleef hij echter onverzettelijk en onaangedaan. Londen had van hem een duidelijke pamfletschrijver gemaakt en toen hij eind 1661 op het punt stond terug te keren naar Amsterdam, zette hij zich nog steeds in voor de realisatie van zijn ideeën. Niet wetende dat het lot, in de persoon van Charles II, zijn plannen ongeveer drie jaar later en 3000 mijl van huis opnieuw zou dwarsbomen. Voorbereidingen in Amsterdam Plockhoy liet er geen gras over groeien en richtte zich tot de magistraten van Amsterdam, het College van 19, dat de bestuursverantwoordelijkheden voor Nieuw-Nederland van de West Indische Compagnie (WIC) had overgenomen. Tussen november l66len mei 1662 schreef hij hen zeven brieven, waarin hij zijn ideeën voor een overzeese nederzetting schetste. Zijn vierde brief, geschreven in januari 1662, bevatte ook de 117 artikelen met betrekking tot het bestuur van deze kolonie. 29

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2000 | | pagina 31