cunerend zou zijn. De bijbehorende en niet zo korte "Kort en Klaer Ontwerp" ("Brief and Concise Plan") had meer het karakter van een reisbrochure, bedoeld om kolonisten te trekken naar een mytisch land van onbegrensde overvloed. "Nieuw Nederland is de bloem, de edelste van alle gebieden er zijn zoveel vogels dat ze de hemel donker kleuren, dieren lopen er in het wild het water lijkt donker van de vele vissen." Gedichten, geschreven door zijn Parnassus vrienden Steendam en Verloove, moedigden Plockhoy aan en verzekerden de sponsors dat zijn ideeën goed onderbouwd waren. (Steendam, die tussen 1Ó50 en 1660 in Nieuw- Nederland had gewoond, schreef gloedvolle verslagen vanuit de Nieuwe Wereld en prees de vele deugden aan "de zuiverheid van de lucht", waarmee hij waar schijnlijk niet alleen de eerste dichter uit de Nieuwe Wereld werd, maar ook de eerste publicist). Vol bezieling wierf Plockhoy de juiste mensen uit vier categorieën: "echtgenoten, ambachtslui, zeelieden en sociale en exacte wetenschappers", idealisten met vaardigheden die geschikt waren voor zijn project. Hij bood aantrekkelijke prik kels tot avontuur. EnkcCe van Ptoekhogs voorsteden betroffen onder andere: Afschaffing van de sfavernij Scheiding van kerk en staat Vrijheid van denken, meningsuiting en rcfigie Gratis onderwijs Gratis gezondheidszorg Vrije tijd Werkdagen van zes uur, zes dagen jter weck Liefdadigheid Werkgefegenheid Gcmeenschapsbezit met betrekking tot land en ambacht In september werd alle proviand ingezameld en een schip veilig gesteld. Zijn inspanningen hadden aanmerkelijk minder resultaat dan gehoopt. Hij had zijn hoop gezet op 100 gezinnen, maar hij kon er slechts 24 rekruteren. Daarvan kwa men de meeste waarschijnlijk uit de groep collegianten van zijn oude vriend De Haan. Op 5 mei 1663 zeilde de Sint Jacob eindelijk uit, gevuld met bagage en land bouwgereedschap. Op 28 juli naderden ze land. Het was een twee maanden durende saaie zeereis geweest. De kolonisten waadden naar de kust en stonden dicht opeen gepakt op de oevers van de Delaware Bay, waar ze vol ontzag keken naar het prachtige land dat "alles te bieden had dat nodig was voor land bouw, kleding etcetera, maar ook met twee halve zakken vol met hop en met geweren voor de mensen". 31

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2000 | | pagina 33