Aanvankelijk moet Susanna Maria niet leergierig zijn geweest. Toen ze zeven jaar oud was, klaagde haar vader dat ze geen zin in leren had. Vader Lonque was geduldig: denkende als 'l verstant groeijt, dat de genegentheyt tot het leeren dan ook groeijen sal, zo schreef hij aan zijn schoonvader. Hij kreeg gelijk. Later bleek Susanna Maria op uitstekende wijze haar financiële administratie bij te kunnen houden in een door haar zelf gevoerde boekhouding. Haar jeugdjaren heeft ze voor een deel doorgebracht in Middelburg bij haar oom en tante Van Citters- Verheije waar voor haar betere mogelijkheden waren om te leren. Na het overlijden van Charles Lonque in 1715 vertrok de weduwe met haar twee dochters naar Zierikzee. Behalve de twee dochters bij Quirina Cecilia Verheije had Charles Lonque nog een dochter. Bij Geertruidt van der Banck veiwekte hij een buitenechtelijk kind, dat naar hem werd genoemd: Charlotte. Hij bedacht haar in zijn testament met een jaarlijkse uitkering van 200 Carolusguldens. Huwelijk Nog geen 19 jaar oud trad Susanna Maria Lonque in het huwelijk. Haar echtge noot was mr. Johan Cau (1676-1720), die bijna 23 jaar ouder was. Cau's ouders waren mr. Nicolaas Cau en Maria Stavenisse. Vader Nicolaas was onder meer raad, secretaris, pensionaris en burgemeester van Zierikzee. Hij behoorde tot de meest invloedrijke regenten van zijn tijd. Johan (1676-1720) was de jongste van de kinderen, die in leven bleven en studeerde in Utrecht. Na zijn terugkeer trad hij in de voetsporen van zijn vader. Johan Cau begon als pensionaris-honorair, waardoor hij de vergaderingen van de raad mocht bijwonen. Spoedig werd hij schepen. In 1700 werd hij secretaris en pensionaris, functies die hij tot zijn over lijden zou vervullen. Burgemeester werd hij voor de eerste keer in 1706. Nog driemaal zou hij dit ambt vervullen. De benoeming tot lid van de raad in 1711 verzekerde hem van een definitieve plaats op de regeringskussens. Daarnaast vervulde hij nog een aantal andere functies waaronder die van regent van het Weeshuis. Mr. Johan Cau is als derde van links afgebeeld. Links van hem zitten mr, Willem Ockersse, secretaris van de stad. en Pieter Kemp, burgemeester. Rechts van Cau de buitenregent van het weeshuis, Adriaan Mulock. Geheel rechts staat de binnenvader Cornelis van der Kloeke, met een weesjongen. Schilderij door C. van der Marck in het Burgerweeshuis te Zierikzee. Collectie Gemeentearchief Schouwen- Duiveland, Zierikzee. 39

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2000 | | pagina 41