Het Burgerweeshuis te Zierikzee. Foto: H. Uil. Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duivelancl, Zierikzee. met schilderstuk en de betimmering in Lodewijk XVstijl een lust voor het oog. In deze kamer, die na 1863 werd bestemd tot vergaderkamer, hangen twee schilde rijen, vervaardigd door C. van der Marck, met daarop de regenten en regentessen van het weeshuis uit 1719, die na de sluiting van het oude pand hierheen werden overgebracht. Opmerkelijk is dat een van de hierop afgebeelde regenten mr. Johan Cau is. Heerlijkheden Ooster- en Sirjansland In 1700 had Charles Lonque 11/12 deel van de korenmolen in Oosterland gekocht. Dit contact leidde ertoe dat hij het jaar daarop de heerlijkheden Oosterland en Sirjansland aankocht van de erfgenamen van mr. Cornelis de Jonge. De koopsom bedroeg 29.200 gulden. Charles leende van zijn schoonvader hetgeen hij te kort kwam om de koopsom te kunnen betalen. In de daarop vol gende jaren kocht hij enkele percelen weiland en tienden aan. De laatste delen van de heerlijkheid Oosterland verkreeg hij door koop in 1705. Vanaf 1701 noemde de nieuwe ambachtsheer zich Lonque D'Oosterland. In zijn familiewa pen nam hij als hartschild het wapen van Oosterland op. Ongetwijfeld om de inkomsten uit zijn heerlijkheden te vergroten, ging hij ertoe over om heffingen in te stellen zoals voor het uitoefenen van een ambacht en het graven op het kerk hof. Vanzelfsprekend stuitte dit op weerstand onder de inwoners. Lonque legateerde in 1710 Oosterland aan zijn oudste dochter Susanna Maria en Sirjansland aan zijn jongste dochter Johanna Jacoba. Ze zouden echter eerst na het overlijden van hun moeder in het bezit daarvan komen. Lonque bepaalde echter ook dat de titels en het vruchtgebruik eerst zouden komen aan zijn wedu- 44

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2000 | | pagina 46