Op het eind van de Tweede Wereldoorlog, in januari 1945, ging het huis verloren doordat de Engelsen het bestookten met brandbommen. Herbouw bleef achter wege. Wie nu nog iets wil proeven van het Heerenhof uit de tijd van Susanna Maria Lonque kan terecht in kasteel Duivenvoorde bij Voorschoten. Daar, in de zogenaamde Oosterlandse kamer, zijn sinds het laatste kwart van de 19de eeuw twee zeer fraaie buffetnissen uit het voormalige Heerenhof te vinden. Ze waren in opdracht van Susanna Maria vervaardigd door de Middelburger Hendrik van Diest. De deuren voor deze nissen werden als panelen in de betimmering opge nomen. Personeel Zowel in Zierikzee als in Oosterland had ze een koets tot haar beschikking. Daarenboven had ze drie andere rijtuigen. Behalve een koetsier en een hovenier had Susanna Maria een lijfknecht en drie dienstbodes in dienst. Familiair met haar personeel was ze allerminst. Ze kende hen veelal alleen bij hun voornamen. Susanna Maria probeerde goed voor hen te zijn. Zo kregen ze met nieuwjaar en bij gelegenheid van de kermis fooien. Dit personeel deed overigens niet alle werk. Veel werd uitbesteed aan Zierikzeese en Oosterlandse ambachts- en werklui. Uit haar boedelinventaris weten we de namen van degenen, die haar in het laatst van haar leven hebben omringd. Lijfknecht was de 23-jarige Leendert Uijl. die later winkelier, schepen en gezworene werd. Werkmeid was Jorintje. Koetsier was een zekere Hendrik. Dienstbode was Hendrintje. Veel steun moet ze tijdens haar zieke dagen hebben gehad van juffrouw Van Riel. Lezen In 's Heerenhof verpoosde Susanna Maria zich onder meer met lezen. Ze kocht regelmatig boeken, zowel in Zierikzee als via haar neef Van Citters. Zo schafte ze in 1748 twee boekjes aan van de dichter Jan Luyken (1649-1712). Van Citters kocht voor haar de vierdelige Historie der Reformatie aan, geschreven door Geeraert Brandt. Ook gaf ze boeken cadeau, zoals in 1749 aan schipper Wisse Salomons uit Sirjansland, die een Bijbels prentenboek kreeg. Vooral theologische werken hadden de interesse van Susanna Maria. Uit de aanschaf van werken van onder meer de hoogleraren S. van Til en C. Vitringa zou kunnen worden gecon cludeerd dat vooral schrijvers in Coccejaanse geest, die sterk de nadruk legden op de allegorische betekenis van de Bijbel, haar voorkeur hadden. Een volledige opgave van het boekenbezit bezitten we niet, maar uit het feit dat boekhandelaar Pieter Ozias van den Thoorn na haar overlijden de waarde taxeerde op ruim dui zend gulden mag worden afgeleid dat zij een omvangrijke bibliotheek heeft gehad. Het overgrote deel van de boeken bevond zich in het Heerenhof. Dorps-, polder- en kerkbesturen Susanna Maria Lonque stelde als ambachtsvrouwe zowel het dorps- als het pol derbestuur aan. De dorpsbesturen van Oosterland en van Sirjansland bestonden uit een baljuw (in Sirjansland schout genoemd), zeven schepenen en een secreta ris. Daarnaast kenden beiden heerlijkheden een stadhouder, die de baljuw ver ving. Oosterland en Sirjansland vormden sinds 1683 een polder, die werd bestuurd door een dijkgraaf, zeven gezworenen, een klerk en een penningmees ter. Een aantal functies waren kortere of langere tijd gecombineerd zoals die van baljuw van Oosterland, schout van Sirjansland en dijkgraaf van Ooster- en 49

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2000 | | pagina 51