Model vrachthoeker. (Collectie Maritiem Museum Zierikzee). van der Have mee. Deze bemanning woonde in Zierikzee. In de Zierikzeese Slavenkasregisters keren hun namen regelmatig terug en we concluderen daaruit dat ook deze bemanning over de nodige ervaring beschikte. Van deze reis is een verslag bekend, dat werd geschreven door Jan van der Harten, die naar Sint Petersburg meevoer. De heren Cannenburg en Van dei- Harten zochten nieuwe handelsrelaties. Cannenburg, als gezeten zeehandelaar, beschikte over schip, bemanning en lading (pruimen uit Bilbao). Vermoedelijk reisde Van der Harten mee om de handelscontacten te leggen. Men had voor dit doel de in Sint Petersburg opererende firma Schlüsser Co. op het oog. Deze zou, tot zeker 1830, ook de handelsbelangen van Cannenburg behartigen en als zijn agent optreden. Op de terugreis dreigde het schip ten noorden van de Waddeneilanden in moei lijkheden te geraken. Het slechte weer en een miswijzing van het kompas speel de de bemanning parten. De schrijver van het reisverslag laat dit door zijn "opmerkzaamheid" ten goede keren. Buiten dit minder prettige karaktertrekje worden de zeer ervaren schipper en zijn bemanning ook verder slechts povertjes door hem op waarde geschat. Deze geslaagde handelsmissie had tot gevolg dat Cannenburg ieder voorjaar één of meer schepen naar Sint Petersburg uitrustte. Niet op elke heen- of terugreis liet Cannenburg de vracht in Zierikzee lossen. Meestal waren de reizen naar Rusland een onderdeel van reizen die Spanje of Portugal tot uiteindelijk doel hadden. Om die reden kwamen de schepen op de Zierikzeese rede voor verdere "orders", om dan bij gunstige wind, vaak diezelfde dag nog, hun reis te vervolgen. We mogen niet vergeten dat toentertijd de schriftelijke communicatie weinig voorstelde. Het handelshuis voerde in de loop van de jaren 1814 tot 1820 het boekhouder schap over zeker vijf schepen. Willem Cannenburg bereikte op 3 november 1820 de leeftijd van 67 jaar. Hij zat nog volop in het Zierikzeese zakenleven en zijn zeehandel behoorde tot de grootste van de stad. Naast zijn dagelijkse zakelijke 77

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2000 | | pagina 79