het tweede plan door het gebied ('jeghenoede') rondom Putten -in die tijd nog een aparte heerlijkheid- te bewaken. De rol van Witte op het politieke vlak zal langzaam worden uitgebreid. De situatie ziet er voor Witte niet best uit na de moord op Wolfert van Borselen. De Henegouwer Jan van Avesnes krijgt alsnog de feitelijke macht voor vier jaar in handen. Witte probeert van zijn populariteit als bastaardzoon van Floris V gebruik te maken en verwerft op Schouwen een aanzienlijke schare aanhangers onder het volk. Hij kan echter niet rekenen op de steun van enige Zeeuwse ede len (zoals de heren van Kruiningen) die de kant van Van Avesnes kiezen of besluiten net als Jan van Renesse over te lopen naar de graaf van Vlaanderen. Witte besluit zich alsnog te verzoenen met Jan van Avesnes. Als beloning voor deze stap wordt Witte vervolgens op 13 oktober 1299 door zijn halfbroer graaf Jan I beleend met het leen Haamstede.4 Zo wordt hij een belangrijke steunpilaar op Schouwen voor de graaf. Feitelijk gezien is Jan van Avesnes als raadgever van de graaf verantwoordelijk voor deze belening. Wanneer de jonge graaf Jan I in november van hetzelfde jaar geheel onverwacht komt te overlijden, wordt hij opgevolgd door dezelfde Jan van Avesnes, kort daarvoor nog de tegenstander van Witte! De heer van Haemstede heeft op het juiste moment een goed besluit genomen door de kant van zijn neef te kiezen. Een fantasievoorstelling van Slot Elaamstede met brede gracht aan de rand van de du inen, u it: Zeeuivsche Volks-Almanak 1838.

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2000 | | pagina 9