4. VZESTDORPE in de oorlogsdagen van MEI 1940 onderwijzer te Westdorpe. en zo kwamen Westdorpse arbeiders troepen die passeerden; luchtafweergeschut het gehele dorp i staan Wegens het overvliegen van Duitse machines twee uur de schoolkinderen nader order gestaakt. De radio bracht het bericht dat geheel Nederland, geweldige macht van Duitse militaire verschillende plaatsen parachutisten neerlieten, landen en Duitsland was de oorlog uitgebroken. f dat weer was begonnen,, werden te naar huis gestuurd en het geven van onderwijs tot een twintig minuten en ieder trachtte bij het begin i aan te vangen, naar evenals België, door een vliegtuigen werd overvlogen, die op Tussen beide eerstgenoemde Het overvliegen en het schieten zal voor deze gemeente hebben geduurd. Toen werd het stil in de lucht van de dag zo goed en zo kwaad als het ging met zijn bezigheden al was het dan met een bezwaard gemoed; men begaf zich naar het veld of de fabriek; de kinderen gingen naar school. door de Heer A. PLUYM, uur. Toen hoorde men ont- Met ontstelde gezichten naar huis gefietst. was gebombardeerd, waarbij - --=«-—*1 WcirGn zwaar beschadigd). Bij deze personen onder het puin bedolven geweest, doch er Door het leven in de lucht en de berichten uit de radio was 1 - - - in opschudding geraakt; men zag de bevolking opgewonden op straat bijeen of hoorde hoe de mensen elkander het verschrikkelijke nieuws toeriepen. Westdorpe, d.w.z. het gedeelte van de gemeente ten oosten van het kanaal, telde toen ongeveer 1700 inwoners. De gehele gemeente had ruim 2100 zielen. (Burgemeester de Heer 0. van Hootegem)Daarvan maakten er een zeventigtal deel uit van het gemobiliseerde nederlandse leger. I - De Eerste tien dagen van de oorlog. In de vroege morgen van de tiende Mei 1900 en veertig, het was circa 4| uur Amsterdamse zomertijd, werden de bewoners van Westdorpe uit de slaap opge schrikt door een levendige actie van het afweergeschut dat te Rieme (Ertvelde) stond opgesteld en ook door het geronk van tientallen vliegtuigen. Deze bewogen zich ter hoogte van een duizend meter in de richting - oost - west eri schenen zich niet te storen aan de projectielen der luchtdoelartillerie die in hun onmiddellijke nabijheid ontploften. Te half vier in de namiddag van die eerste oorlogsdag reed een afdeling Fransen op motoren met zijspan door Westdorpe. Ze vormden de spits der toe stromende hulptroepen en hun verschijning gaf de burgers moed; men zag dat het land ten spoedigste militaire bijstand kreeg. De bevolking ontving de vreemde soldaten met applaus; er werd geroepen ’’Leve Frankrijk" en "Vive la France". Op 10 Mei 1940 begon voor Westdorpe wat men de Franse periode zou mogen noemen. Ze zou duren tot 20 Mei d.a.v. en die tien dagen stond de ge meente geheel in het teken der Franse militairen. Want die eerste afdeling werd op de voet gevolgd door andere; in lange colonnes ronkten zij langs de oude Graaf-Jansdijk De eerste dagen waren het uitsluitend gemotoriseerde motorrijders, transportcolonnes, tanks, veldgeschut, zware artillerie. In de lucht bleef het rustig tot 's middags twee ploffingen te Sluiskil en daarna te Sas van Gent. f in genoemde plaatsen werkzaam Ze deelden mee dat te Sluiskil de stikstoffabriek i slachtoffers waren gevallen en dat er te Sas van Gent enkele huïz*en vernield. (Vier huizen volledig vernield en 8 bomaanvallen waren wel twee waren geen doden. G

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1971 | | pagina 4