F 55 punt dat van onze Sasse Nu ongeveer de helft van de bekende 13 punten van de Heemkun dige Kring geheel of gedeeltelijk gerealiseerd zijn, willen wij in de komende jaren onze aandacht speciaal richten op punt 1'n niet voor niets op de eerste plaats komt n.l.het behoud molen en zijn onmiddellijke omgeving. Nu de overblijfselen van de grote wind-korenmolen steeds meer door de tand des tijds worden aangetast, gaan steeds meer stemmen op, alles in het werk te stellen, niet alleen om deze resten te behouden, maar om tot volledige restauratie over te gaan. Met name ons mede bestuurslid de Heer Rob.Slock heeft al verschillende initiatieven genomen. Ook "Sas Promotion" heeft al hier en daar aangekloptom. bij de A.N.W.B. met hun aktie:"Redt een Molen". Vanzelfsprekend heeft ook de Heemkundige Kring al geruime tijd kontakten gelegd in "Haagse Kringen" en met de "Hollandsche Molen". Met deskundigen hebben we de molen bezocht. Tot nu toe zijn de resultaten niet erg bemoedigend geweest. De mogelijkheid tot algehele restauratie blijft echter bestaan. De kosten hiervan zijn erg hoog en lang niet alles is subsidiabel! Voor medewerking en eventuele subsidies kunnen we aankloppen bij de gemeente Sas van Gent Monumentenzorghet Rijk, de Provincie al of niet via "De Zeeuwse Molen"en de stichting "Molenbehoud in West Zeeuws- Vlaanderen Het komt er dus op aan in de komende jaren alle krachten te bundelen en het werk te coördineren. Er zal, evenals dit bij de "Schepentrekker" het geval is geweest, (met bijzonder goede resultaten!) een comité of een stichting moeten komen die het nodige werk zal die nen te doen. De Heemkundige Kring zal alle mogelijke steun geven. Ons doel is de Sasse molen in zijn oude glorie te herstellen. De molen is het waard! Immers, sinds het ontstaan van de vesting Sas van Gent heeft de molen een onafscheidelijk deel uitgemaakt van het stadsbeeld. Er zijn weliswaar meerdere molens geweest, maar slechts één heeft het al die eeuwen uitgehouden en dat is de onze! Het is ook een bijzondere molen! De enige achtkantige stenen molen in Zeeuws-VlaanderenAchtkantige molens zag men hier wel meer, maar ze waren van hout of van riet. De molen staat op een gedeelte .der wallen en wel op het bastion Generaliteit. Onder in de molenberg treft men nog altijd een zestal gangen aan, die samenkomen in een grote onderaardse kamer. Van hier uit lopen nog 'n paar gangen verder maar deze zijn ingestort .Verschillende bejaarde Sassenaars vertellen nog altijd het verhaal dat ze in deze gangen gekropen zijn tot onder de markt! Hoe ze konden weten dat ze onder de markt waren, begrijp ik nog steeds niet goed! De waarheid is, dat behoudens 'n enkele verbin- dingsgang, alle gangen doodlopend waren. Ze dienden in hoofdzaak als munitiebergplaats De huidige molen is eigendom van de familie Maenhout en dit al sedert 1898. Ze kochten hem van J.Verschaffelwiens vader Dominicus Verschaffel op zijn beurt de molen kocht van de heer Dupont in 1829. Het was toen een achtkantige houten gerste-pelmolen en snuifmaaIderij Door de heer DVerschaffel werd de molen omgebouwd in steen en inge richt als graanmolen. Gaan we nog even verder terug in het verleden, dan zien we dat de molen in 1785 opnieuw herbouwd was, na in 17^7 te zijn omvergewaaidEr stonden in die tijd minstens twee molens op de wallen. Een op bastion Generaliteit en een op Coehoorn. Een derde molen heeft zeker enkele jaren gestaan op het eind van de Beesten markt, ongeveer aan de huidige Grootmajoorstraat tegen de stadswal. MOLEN BHH ■NB MB

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1976 | | pagina 2