(Hit/ 3419 F 454 Uit de raadsvergaderingen 100 jaar geleden. door L.Sarneel-Antheunis. De eerste raadsvergadering van het jaar 1899 wordt gehouden op 21 februari. Aanwezig zijn burgemeester J. Verschaffel en de heren P. Wauters, D. van den Berg, J. B. Stevens, Chr. Verhaak en J. V. Oole. Een belangrijk punt waarover in deze vergadering gesproken wordt, is de noodzaak van een nieuwe verordening op de hoofdelijke omslag, ook de politieverordening dient gewijzigd te worden evenals die op de veemarkt. Wat de hoofdelijke omslag betreft: het hoogste inkomensbedrag waarover belasting geheven zal worden bedraagt 4000,-. De heffing wordt geacht te zijn ingegaan op 1 januari 1899. Omdat over het wijzigen van verordeningen niet te lichtvaardig mag worden gedacht, wordt besloten deze kwestie nog aan te houden tot de volgende vergadering. Het tweede punt op de agenda is de bestrating van de Oostdam, waarvoor een geldlening moet worden aangegaan van 2000,-. Na enig heen en weer gepraat over keien, riolering enz. wordt besloten een lening aan te gaan óf bij onderhandse overeenkomst óf door uitgifte van aandelen aan toonder groot 100,- tegen een rente van 4%. De lening zal afgelost worden met minstens 100,- per jaar. Aangezien vorig jaar besloten is ieder jaar een gedeelte van de vestinggronden af te voeren, stelt de heer Verhaak voor nu alleen grond van Zeelandia af te voeren, dit in verband met het jaargetijde. Dit voorstel wordt met 3 tegen 2 stemmen aangenomen. De heer Verhaak vraagt vervolgens een bedrag van 200,- hiertoe beschikbaar te stellen. Dit wordt door de overige raadsleden aan de hoge kant geacht en de 160,- die de heer Oole heeft voorgesteld wordt als redelijk ervaren. Rest nog de te late oplevering van het nieuwe postkantoor. Besloten wordt de aannemer een boete op te leggen van 520,-. 21-03-1899. In deze vergadering wordt besloten aan het Rijk te verhuren "een huis en erve gelegen te Sas van Gent, ingericht tot post- en telegraafkantoor en tot woning van den ambtenaar belast met het beheer van het kantoor.De overeenkomst wordt gesloten voor de tijd van 10 jaar ingaand 1 mei 1899. De huurprijs bedraagt 600,- per jaar. En weer komt de verordening op de hoofdelijke omslag ter tafel. De heer Wauters vreest, dat de nieuwe verordening niet meer op tijd ingevoerd kan worden en stelt voor de oude aanslagen gewoon te verdubbelen. Verhaak reageert furieus en vindt het een schande voor de gemeente, dat een werkman nu een weekloon van 4,- aan hoofdelijke omslag zal moeten betalen, er misschien zelfs honger voor moet lijden. Hij stelt voor nog een lagere inkomensklasse van 300,- in te voeren. De heer Warrens daarentegen pleit voor een hogere inkomensklasse. Het komt zelfs tot een twist tussen de heren Wauters en Verhaak.

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1999 | | pagina 12