In het archief vond ik een aanvraag voor een weverij t.n.v. Emile van Waes op hetzelfde adres als de brouwerij. Bij navraag aan de familieleden bleek, dat niemand hier iets vanaf wist. Wel werd er aan mij verteld, dat bij de opruiming van de brouwerij nog verschillende schietklossen zijn gevonden. Maar deze weverij is dus nooit tot stand gekomen. Zoals U leest, was deze Emile van Waes van alle markten thuis. Bedrijfswagen K 4658 van de bierbrouwerij en ijsfabriek "De Volharding" uit ca 1922 staande bij de auto chauffeur Dhr. Alfred Verhoosel. Bierbrouwerij "De Witte Leeuw" systeem. Dit gaat als volgt: De gerst werd eerst gemout en daarna geplet. Deze geplette korrels werden in grote ketels verwarmd. Door deze bewerking werd het zetmeel uit de gerstekorrel omgezet in moutsuiker. Dit suiker is van groot belang bij het gistingsproces. Na het eerste koken, zeven, filtreren was er een dikke pap ontstaan. Dit werd wort genoemd. Deze werd opnieuw verhit onder toevoeging van de gedroogde en verpulverde hop. De kokende massa werd dan weer gezeefd en gekoeld in het koelsysteem dat was ondergebracht in de toren. Deze koeltoren is nog te zien bij deze bierbrouwerij. Dit duurde zeven dagen. Alle afvalstoffen werden dan verwijderd en het bier ging legeren. Dat kwam de smaak ten goede. Het legeren duurde zes maanden. In de volksmond noemde men deze brouwerij van Waes-Boodts. De grondlegger van de brouwerij was gehuwd met Clothilde Maria Boodts. Er zijn nog verschillende verbouwingen geweest in 1934 en 1938. In 1934 werd de brouwerij uitgebreid en in 1938 werd het bestaand gebouw ongeveer 2,20 mtr. verhoogd. Op de rekeningen van de brouwerij staat: Beiersch Bierbrouwerij en ijsfabriek. Het Beiersch is al uitgelegd, omdat er volgens het Beiersch systeem werd gebrouwen. En ijsfabriek komt door de grote hoeveelheid ijs die zij in voorraad hadden voor het koelsysteem. Er werd dan ook wel eens ijs verkocht aan particulieren. In 1964 werd er gestopt met brouwen. Alles werd overgenomen door zoon Robert van Waes. In 1968 is het bedrijf opgeheven 3429 G 101

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1999 | | pagina 18