Keuredag 1999, geslaagd Zaterdag 3 juli zou de Couffre naar nabuurgemeente Zelzate verhuizen. Na de lunch in de tuin van de familie Ouweneel aan de Sationsstraat wandelde het gezelschap van burgemeesters, voorzitters en secretarissen van Heemkundige Kringen in kleurrijke kledij naar de Westkade. Daar stond een wagen gereed om de Couffre naar de landsgrens te brengen. De Couffre werd losgekoppeld en op een bascule gewogen. Het gewicht werd vastgesteld op 125 kilo. Met vereende krachten werd de Couffre op de wagen geplaatst. Toen was het wachten op de tocht naar de landsgrens. Op het Keizer Karelplein stonden een schitterende witte koets, een historische diligence en een stokoude boerenwagen. Om 13.30 uur zou het konvooi naar de grens vertrekken. Sas van Gent kende een komisch toneel dat op de terrassen op en rond de Westkade de dames en heren in opmerkelijke kledij zich tegoed deden aan 20-eeuwse dranken. Zaterdag 3 juli dreigde de Keuredag 1999 letterlijk in het water te vallen. Vanuit het zuidwesten naderde een buienlijn met veel regen, maar gelukkig was het meeste water reeds gevallen en kreeg Sas van Gent een restbuitje. In huize Ouweneel zat de schrik er goed in immers de heer en mevrouw Ouweneel waren gastheer en gastvrouw van het illustere gezelschap dat bij hen de lunch zou gebruiken, alvorens men zou beginnen aan deze bijzondere dag. De “Keuredag” een eeuwenoude traditie, werd in 1992 in ere hersteld. Gravin Johanna van Constantinopel en Graaf Thomas van Savoye kenden in 1242 een “Keure” toe aan De Vier Ambachten; Assenede, Boekhoute, Axel en Hulst. Een grondwet volgens welke De Vier Ambachten bestuurd zou worden en er ook recht zou worden gesproken. Tijdens het beleg van Axel ging de originele “Keure” verloren toen een brand de Couffre met daarin de beschreven “Keure” vernietigde. In de Nationale Bibliotheek van Wenen werd echter een kopie bewaard en deze werd gekopieerd en de Heemkundige Kringen in De Vier Ambachten beschikten weer over een historisch geschrift. De “Keuredag” was vroeger de overlegdag waar de baljuws de “Keure” toetsten aan de ook toen al veranderende maatschappelijke omstandigheden. De Keure werd bewaard in de eikenhouten Privilegiëncouffre en verhuisde jaarlijks tot aan de fatale brand in Axel naar één van De Vier Ambachten. In juni 1998 kwam deze Couffre naar Sas van Gent en werd aan de muur in de hal van het Stadhuis aan de Westkade vastgeketend. Een opmerkelijke dag omdat Thomas Steenkamp, in afwachting van de komst van burgemeester Jan Lonink, tijdelijk burgemeester was. Showband Sas van Gent, de gehele dag in actie om de gelijktijdige Schepentrekkersfeesten op te luisteren, vrolijkte het gebeuren bij de aankomst van de Couffre op. Een opmerkelijke verhouding, een Couffre begeleid door notabelen in historische kledij en getransporteerd door soldaten in middeleeuwse uitrusting, werd verwelkomd met 20-eeuwse muziek. 3431 S 18 Door: Willy de Groff

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1999 | | pagina 20