1 2 3 4 5 6 Wij hopen verder, dat U maatregelen zult nemen, dat dergelijke zieke armen in de toekomst niet meer naar Rotterdam zullen worden getransporteerd. Ook wij zullen dergelijke maatregelen nemen, w.g. subst. secretaris. Item opdat goede ordre soude werden gehouden tot dienste van de passagiers en cooplieden goederen soo sal werden gemaeckt een lijste van alle de schippers, waerin hare namen in order sullen staen en sullen geen van deselve het vermogen overeen te stellen en hare winst te samen delen op de boete van twee pond, de tweede reijse vier pond en voor de derde reijse ses ponden vlaems ter correctie van Burgemeester en Schepenen. Item sullen geen der voornoemde schippers vermogen wederom op Zas te komen, tensij sij alvorens met hun schip tot Middelburgh aen de dwars ofte andere kaeije een meertouw binnen den boom vastgemaeckt sijn geweest, om soo haere inhebbende passagiers en coopmansgoederen behoorlijk aan lant te stellen, ja selfs schoon alle hare passagiers en ingelade goederen onder de wegh door storm ofte stilte ofte eenige andere reden waren uijtgelost op boete van twee ponden vlaems en ter correctie van Burgemeester en Schepenen. Item sullen deselve moeten stellen suffisante borgen voor hare getrouwigheid ter somme van vier hondert gis. alsmede voor haer knegt instaen soo hij iemant te cort quaem te doen. Item sullen de voornoemde schippers twee mael ter weke varen op de stad Middel burgh, te weten Saturdagh en Woonsdagh, op welke dagen geen ander schip op het Eijlant van Walcheren sal mogen aanleggen om eenige goederen ofte passagiers te laden ten ware den voomoemde aanlegger vol coopmansgoederen waer ende nog een ander schip voor de passagiers van node was, dat sal staen ter dispositie van den overdeken. Ende soo nogh een schip nodig wesen mogt, sal dan die geene moeten varen, die in ordre volgt. Ende sullen alsdan die twee afvarende schippers vermogen en moeten met den anderen overeencomen ende de gelden, die in de afreijse souden verder sullen gewonnen werden te samen deelen ende ider gelijcke portie daervan genieten. Item indien ’t geviel dat een van beide de schippers het Hollantsche veer waerne- mende en haer schepen op Donderdag voormiddag niet los en behoorlijk schoon waren, soo sal den eersten schipper op sijn beurt naer Zeelant moetende Donderdag met het slaen van de klokke 12 uren sijn schip aenleggen op Hollant, ten ware hij eenig coopliedengoed ingeladen hadde van merité, dat mede sal staen ter dispositie van den overdeken, als wanneer sijn maet op de beurt sijnde sulx sal moeten doen, om coopliedengoederen in te laden en dan op Zaturdagh met de passagiers, die dan naer Hollant sullen willen, wegh te varen op soodanige vragten en conditiën als op het veer naer Hollant is gemaeckt. Ordonnantie ofte Reglement gemaekt bij Bailliu, Burgemeester ende Schepenen van het Hoge en Lage Zas van Gend, waer naer de marckt en beurtschippers van hier op Hollant, Zeelant off andere plaetsen varende hun sullen hebben te reguleren. Voor eerst sullen deselve moeten w'esen poorters en burgers deser stede ende vrij in het schippersgilde. 3451 V 51

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1999 | | pagina 31