naar de keuze van de De post- en coopmansbode mag de poort passeren zonder poortgeld te betalen. De bode moet zorgen, dat hij of een ander in zijn plaats gestelde persoon, op zondagmor gen de brieven zo vroeg mogelijk ophaalt, om deze voor 12 uur in onze gemeente te bezorgen. In de maanden maart, april, september brieven op zondagmorgen om hier naar Gent vertrekken. 6 Een once is het twaalfde deel van het medicinale pond, is 35 gram. En "eijndelijk in de maanden van Meij, Junij. Julij en Augustus sullen des sondaghs de brieven van Gend binnen deze stad moeten besteld weesen voor twaalf uure des morgens en des namiddags weder van hier na Gend moeten vertrekken ten drie uure en des avonds voor seven uure aldaar op het postcomptoir besteld sijn". Indien de brieven uit Holland door storm, ijsgang of andere redenen niet op tijd in Gent zijn aangekomen en dus niet naar Sas van Gent gebracht kunnen worden, moet hij hiervan een schriftelijk bewijs vragen aan een van de hogere officianten te Gent. De Burgemeester moet hiervan verwittigd worden en wel onmiddellijk na terugkomst van de bode. Hij moet zondags op tijd in Sas van Gent vertrekken om ’s avonds tijdig in Gent te zijn en de volgende ochtend de post vanuit Gent weer naar hier te brengen. Indien de bode de brieven opzettelijk achterhoudt, opent, of niet bestelt, zal de Magistraat hem met onmiddellijke ingang ontslaan. Bovendien zal hij de benadeelde schadeloos moeten stellen. Zeker in de vier wintermaanden, november, december, januari en februari zal de postbode er voor zorgen, dat de brieven voor Sas van Gent om 8 uur of vroeger bij het postkantoor te Gent worden afgehaald, teneinde die nog voor 12 uur ’s middags op de plaats van bestemming te brengen. Precies om 1 uur in de namiddag zal de bode weer naar Gent vertrekken om daar ’s avonds uiterlijk 7 uur de post weer af te leveren. Bij het niet nakomen van deze verplich ting zal de bode verplicht worden de afzender schadeloos te stellen. en oktober moet de post- en coopmansbode de half 12 bezorgd hebben en ’s middags 2 uur moet hij van en twintig". De post- en coopmansbode heeft veel plichten. Zo moet hij "altoos ten zijnen huijze present weezen" om de brieven in ontvangst te nemen en te "distribueren ende sulks met alle vigilantie, secresse en voorsigtigheijd". Niet alleen de poststukken dienen met alle egards behandeld te worden, zelfs de mensen moet hij "ordentelijk en met alle bescheij- denheijd onderrigten". De bode is verplicht de 3 wekelijkse "Hollandsche Couranten" Magistraat te bezorgen. De bode zal voor het transporteren en bezorgen van Gent naar onze stad voor iedere gewone brief mogen ontvangen 2 stuivers. Voor een brief, die een "once"6 weegt 3 stuivers. Weegt de brief meer dan een once, dan moet voor ieder once 2 stuivers extra betaald worden. 3457 V 57

Kroniek van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent | 1999 | | pagina 34