het ware twee parallelle, tegenover elkaar liggende militaire linies. Alleen al aan de Staatse kant lagen rond de 120 verdedigingswerken. Er was toentertijd waarschijnlijk geen andere streek in Europa met zo'n grote dichtheid aan fortificaties als Zeeuws- Vlaanderen. Slechts de Romeinse limes, de Franse Maginotlinie en de Duitse Atlantikwall zijn in dit opzicht met de Staats-Spaanse Linies vergelijkbaar. Deze nieuwe dijk stond loodrecht op de Sint Pietersdijk en kreeg de toepasselijke naam Kruisdijk. De nieuwe schans, compleet met een stenen gevechtstoren, op het snijpunt van beide dijken, kreeg de naam fort Kruisdijk of Kruisdijkschans. In 1762 werd de Kruisdijkschans grotendeels geslecht en omgevormd tot een buitenplaats. Tot eind jaren negentig werd de schans bewoond en was als SCHANSEN BIJ DE VLEET Een bijzondere plaats in het geheel van de Staats-Spaanse Linies is het gebied ten noorden van Aardenburg. Daar bevinden zich vlak bij elkaar verscheidene verdedigingswerken. De contouren van de Aardenburgse stadswallen zijn goed bewaard gebleven, maar omdat ze in de 18e eeuw grotendeels zijn afgegraven is hun hoogte en uiterlijk sterk gereduceerd. Ten noorden van Aardenburg ligt de Olieschans. Deze beveiligde de voormalige Noordpoort en de haven van de vesting. In de tweede helft van de 17e eeuw is ze verdwenen. Na archeologisch onderzoek werd dit verdedigingswerk in 2009 opnieuw nagenoeg volledig gereconstrueerd en kan het na drie eeuwen afwezigheid weer bezocht worden. De Elderschans ten westen van de stad is qua functie en vorm in de 18e en 19e eeuw sterk gewijzigd. Deze heeft nu het karakter van een landgoed met een villa ("Kasteeltje"), een parkbos en een gracht. De Krabbeschans in het noordwesten is nagenoeg verdwenen. PAREL IN HET LANDSCHAP Tegen het einde van de Nederlandse Opstand werd in 1639 de bouw van een nieuwe fortificatie bij de Sint Pietersdijk aanbesteed. Vanaf deze nieuwe fortificatie werd een dijk aangelegd richting de meer naar het oosten gelegen Krabbeschans. boerderij in gebruik. Plet 18e eeuwse huis en de bijgebouwen verkeren na jarenlange leegstand in een vervallen staat, inclusief de oude binnen- en buitengracht. In juli 2010 heeft Het Zeeuwse Landschap, met bijdragen van de provincie Zeeland en de Nationale Postcodeloterij, de Kruisdijkschans aangekocht. Het landschapsbeeld van de oorspronkelijke schans is nog goed herkenbaar. Na een geschiedenis als fortificatie, buitenplaats en boerderij, staat de Kruisdijkschans nu voor een volgende fase. Het woonhuis wordt in 2011 gerestaureerd en herbouwd waarbij de oorspronkelijke kenmerken van de gevechtstoren en het kleine landhuis een belangrijk uitgangspunt vormen. Verder zal herstel van het historisch, kleinschalig agrarisch cultuurlandschap, met soorten als steenuil en patrijs, een belangrijke bijdrage leveren aan de plattelandsnatuur. De Kruisdijkschans biedt prachtige mogelijkheden voor voorlichting over streekhistorie en natuur. De voorgenomen herstelmaatregelen zullen de herkenbaarheid en toegankelijkheid van de Staats- Spaanse Linies zeker versterken. Boven Fort Kruisdijk in 1692, tekening door J. Snel ZEEUWS -11-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 11