fr7 -t o 5?-L. - Zo adopteert de Provinciale Zeeuwse Courant, die in heel Zeeland gelezen wordt, de vliedbergen die ook over de provincie verspreid liggen. En met restaurant Oud Sluis kijken we hoe we iets kunnen doen met eetbare planten. Camping Oranjezon in Vrouwenpolder adopteert de tegenover de camping gelegen'Oranjeboschpolder'. "Voor mij is het bijna vanzelfsprekend om dit te adopteren" vertelt eigenaar Ab Pouwer; "onze camping profiteert van de prachtige ligging in de binnenduinrand, met natuurgebieden van Het Zeeuwse Landschap als mantel. Daar doen we graag iets voor terug". DE GROENE KRING Een aantal jaren geleden heeft het Landschap een variant op de sponsoring ontwikkeld met het opstarten van 'De Groene Kring'. Hierbij bieden ondernemers van fïetsenzaken, makelaars, boekhandels en hotels, klanten een donateurschap aan. De nieuwe donateurs zijn het voordeel voor Het Landschap. Voor de Zeeuwse bedrijven levert het een bijdrage aan een positief imago. En voor de betreffende consument is het een prachtig kado. Stel datje een woning koopt in Zeeland, en je krijgt van de makelaar een jaar donateurschap van Het Zeeuwse Landschap. Dat is toch een zeer passende attentie! GIDSEN-VRIJWILLIGERS Een andere groep Zeeuwen waar Het Zeeuwse Landschap vaak al een jarenlange samenwerking mee heeft zijn de natuurgidsen. Deze relatie is van een heel andere orde, maar niet minder belangrijk voor het werk van Het Zeeuwse Landschap! Bijna alle gidsen zijn al vele jaren actief. Dankzij de inzet van deze vrijwilligers kan Het Zeeuwse Landschap honderden excursies per jaar aanbieden. Voor een relatief kleine organisatie is dat een heel groot aantal. Naast de voor iedereen toegankelijke excursies worden er ook aanvragen gedaan door groepen. Of het nu gaat om een familie of een cultuurhistorisch genootschap; de gidsen zijn zo ervaren dat zij voor iedereen wel een aantrekkelijke tocht kunnen verzorgen. "Ik vind het altijd een kick om mensen, die niet echt geïnteresseerd lijken in de natuur, verwonderd te krijgen" vertelt Hilda van Langevelde, die zowel in Het Zwin als in Oranjezon gidst. "Niet het noemen van allerlei planten, dieren en historische feiten maken een excursie interessant. Maar door weetjes, leuke verhalen én het gebruiken van de zintuigen worden deelnemers enthousiast over de natuur". "Voor mij als gids in het Verdronken Land van Saeftinghe en de Yerseke Moer is het telkens weer bijzonder om te ervaren dat zoveel mensen het leuk vinden om door moeilijk begaanbare natuurterreinen te struinen" vertelt gids Jan Koene. "Maar naast die beleving van het landschap geef ik mensen graag iets mee van de cultuurhistorische Foto boven Ploeteren in de modder in het Zwin (Nanda van den Berg) Foto linksboven De familie Pouwer van camping Oranjezon (Carolien van de Kreeke) waarde. Door uitleg van de wordingsgeschiedenis gaan mensen beseffen en waarderen hoe onze voorouders hebben geleefd en gewerkt en hoe, mede daardoor, ons mooie Zeeuwse landschap gevormd is". De overeenkomst tussen onze sponsors, leden van de Groene Kring en vrijwilligers is dat zij geen relatie met ons aangaan uit economische motieven, maar omdat zij het werk van Het Zeeuwse Landschap van groot belang vinden. Ondersteuning die van grote waarde is! Foto De directie van Grafisch bedrijf Pieters, Floor en Gert Pieters ZEEUWS -27-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 31