X NATUUR EN RECREATIE: WATERDUNEN Het eerste voorbeeld is het project Waterdunen. Het Zeeuwse Landschap heeft in het voorjaar van 2004 het concept hiervoor gepresenteerd in de Gebiedscommissie West-Zeeuws-Vlaanderen, toentertijd onder voorzitterschap van gedeputeerde Thijs Kramer. Het project speelt in op het gebiedsplan West-Zeeuws-Vlaanderen. Het gebiedsplan heeft als centraal thema de versterking van de economische vitaliteit van West-Zeeuws- Vlaanderen maar dan wel met behoud van de landschappelijke en natuurlijke kwaliteiten van het gebied. Het project Waterdunen haakt in op dit centrale thema. In Waterdunen wordt de recreatieve ontwikkeling nadrukkelijk geïntegreerd met grootschalige natuurontwikkeling. De natuurontwikkeling in het plan heeft hierbij zijn eigen intrinsieke waarde, maar is ook onmisbaar voor het succes van de nieuwe verblijfsrecreatie in het plan. Op het eerste schetsmatige beeld van Waterdunen uit 2004 is die verwevenheid tussen natuur en recreatie goed herkenbaar. NATUUR EN AQUACULTUUR: HET KUSTLABORATORIUM Het tweede voorbeeld is Kustlaboratorium. Aanknopingspunt is hier het beleid van de Provincie Zeeland om ruimte te geven voor binnendijkse aquacultuur; uitgewezen. De oplossing is dus: ontwikkelen met hart voor natuur en landschap, ofwel zorgen voor een evenwicht tussen ecologie en economie. En dat kan. Het Zeeuwse Landschap vervult op dit vlak een voortrekkersrol, zoals de volgende voorbeelden laten zien. Dankzij de enorme inzet van de Provincie ziet het uitgewerkte plan er anno 2011 een stuk concreter uit, zoals het vogelvluchtbeeld laat zien: een tegelijkertijd is ook hier de wens om deze nieuwe economische activiteit netjes in te passen in het landschap. Binnendijkse aquacultuur wordt in de Provincie Zeeland gezien als een mogelijk nieuwe pijler voor de economie. Een activiteit die goed aansluit bij de Zeeuwse tradities van kweek van mariene organismen zoals mosselen, oesters en kreeften. En die bovendien anticipeert op het zouter worden van de huidige landbouwgronden als het land achter de dijk alsmaar lager komt te liggen ten opzichte van het stijgende zeeniveau. Aquacultuur kan echter een sterk industrieel karakter hebben, met name als het gaat om intensieve vormen van aquacultuur; dat zou, bij een grootschalige verbreiding, het landschap direct achter de dijken flink (semi-)open verbinding^ verbinding recreatie 1 recreatie recreatie *®CSr natuurgerichte recreatie en recreatienatuur grootschalig natuur-en recreatiegebied met volop belevingsmogelijkheden. Batig saldo: structureel 150 arbeidsplaatsen erbij, 20 miljoen euro extra aan jaarlijkse bestedingen in de streek, de gemeente Sluis jaarlijks een half miljoen aan inkomsten erbij én een natuurrijk landschap rijker. aantasten. En dat is wat Het Zeeuwse Landschap wil voorkomen. Daarom is het project Kustlaboratorium ontwikkeld. De Nationale Postcodeloterij vond het project zo waardevol dat zij Het Zeeuwse Landschap 6,25 miljoen euro heeft gegeven om het te realiseren. Met het project Kustlaboratorium wil Het Zeeuwse Landschap een proeftuin realiseren voor een vernieuwd kustlandschap waarin landschappelijke en economische ontwikkeling gelijk opgaan. De illustratie laat een artist impression zien van hoe het zou kunnen worden, maar niets is nog nagelvast vastgelegd. De essentie is dat de aquacultuur in zoutwatervijvers plaatsvindt die landschappelijk mooi worden ingebed. Het Zeeuwse Landschap is van plan om het landschap rond de aquacultuurbassins zo veel mogelijk te ontwikkelen in samenspraak met de omwonenden, zodat het hun landschap wordt. En wat betreft de aquacultuur: uiteraard gaat Het Zeeuwse Landschap daar niet mee aan de gang, dat is aan aquacultuur-ondernemers om daar invulling aan te geven. Afbeelding boven Eerste schets van Waterdunen (Het Zeeuwse Landschap 2004) Afbeelding links Uitwerking van Waterdunen (Provincie Zeeland 2011) Zo wil Het Zeeuwse Landschap ook een bijdrage leveren aan het begeleiden van nieuwe ontwikkelingen in de provincie. Het bewaren en beschermen van de bestaande natuur en cultuurhistorische monumenten in het buitengebied is en blijft de hoofdopgave voor de organisatie; maar Zeeland aantrekkelijk houden bij alle moderne ontwikkelingen, vereist nog een extra inspanning: meedenken met die ontwikkelingen - en er naar handelen. Want: Zeeland blijft niet vanzelf mooi! ZEEUWS -29-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2011 | | pagina 33