Tekst: Marcel Klootwijk Illustraties: Herman Nauta, hermannauta.nl Het is nog vroeg als Wannes en Keetje worden opgehaald door Esther om naar de Slikken van de Heen te gaan. Esther is kuddebeheerder en zorgt voor de grote grazers in het gebied. Op school hebben Wannes en Keetje gehoord over bizons en wisenten en die willen ze nu met eigen ogen zien. "We moeten goed opletten hoor", zegt Esther, "ze kunnen zich heel goed verstoppen in het bos". "Maar ze zijn toch heel groot?", vraagt Wannes. "Ze behoren tot de grootste dieren van Europa zelfs, maar ze kunnen zich goed schuilhouden tussen de varens en bomen", legt Esther uit. Als ze onderweg zijn komen ze al allerlei sporen van de wisenten tegen. Omgeknakte kleine boompjes en open plekken met zand. "Wat zijn dat dan?", vraagt Keetje en wijst naar de zandkuilen. "Wisenten nemen graag een zandbad en daardoor krijg je overal van deze open plekken", zegt Esther. "Ik hoor wat ritselen tussen de varens, nu moeten we opletten", en Esther wijst naar voren. En ja hoor daar loopt de kudde rustig tussen de bomen door de grasvlakte op. "Wat zijn ze mooi en groot" zegt Wannes. "Die met die baard aan hun kin zijn vast de stieren", wijst Keetje. Ze blijven op gepaste afstand nog een tijd genieten van de dieren, voor ze weer naar huis gaan voor een kopje warme choco. Wist je dat de Wisent het Europese neefje is van de Amerikaanse bizon? De Amerikaanse bizon is zelfs nog groter. Aan het begin van de 20e eeuw waren wisenten in het wild uitgestorven. Er waren nog zo'n 50 dieren over, maar die leefden op verschillende plaatsen in dierentuinen. Nu zijn er weer ongeveer 7000 wisenten, die voor een deel in het wild leven. De stieren kunnen wel 2 meter hoog worden en 800 kg zwaar. De koeien worden 1,75 meter hoog en tot 600 kg zwaar. De dieren maken steeds nieuwe zandbaden, waar weer allerlei insecten, zoals bijen, op af komen. Op de Slikken van de Heen zijn al drie kalfjes geboren. Ze werden op een van de en in alle rust geboren. De wisenten leven samen met konikpaarden en rode geuzen (een runderras) op de Slikken van de Heen Ze zijn speciaal uitgezet om de reuzenbereklauw en de adelaarsvaren op te eten. Ook schuren ze bast van jonge boompjes, zodat er niet meer bos komt. ZEEUWS 22 - LANDSCHAP ZEEUWS - 23 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2021 | | pagina 12