op droge tot matig vochtige, humusrijke, kalkarme Slanke aardster; zandige of lemige bodem. Het is een kleine aardster nieuw voor Zeeland die erg licht van kleur is, soms bijna wit. De slippen (Erik Speksnijder) van de paddenstoel zijn zeer slank en puntig. De onderkant hiervan is vlekkerig geelbruin en er zit geen aarde aan vastgegroeid. Dit is een goed kenmerk om de soort te onderscheiden van de algemenere Gekraagde aardster. Het is een soort uit Zuid-Europa die in Nederland de noordgrens van zijn verspreidingsgebied bereikt. Marcel Klootwijk Deze winter extra veel steltlopers in Saeftinghe Saeftinghe is een prachtig gebied, mede dankzij de weidsheid. Die weidsheid biedt een unieke uitgangssituatie voor overwinterende vogels, maar dat is niet alles. Wat zijn nu de ingrediënten? Deze winter zijn er uitzonderlijk veel steltlopers in Saeftinghe en op de plaat van Walsoorden. Bij hoogwater verzamelen ze zich op zogenaamde hoogwatervluchtplaatsen. Gebieden als Saeftinghe, maar ook opgewassen (deels hoger geworden platen) zijn unieke plaatsen voor watervogels van de Zeeuwse delta. Voedsel op en in het slik en een hoge schorrand als rustplaats voor als het slik onder water staat. Met een rustplaats bedoelen we dan ook echt een rustige plaats, want opvliegen kost energie en die is in de winter schaars! Begin dit jaar telde onze uitermate gedreven groep vrijwillige tellers op deze rustplaatsen van Saeftinghe circa 17.000 vogels; respectievelijk 14.000 bonte strandlopers, 1230 scholeksters, 460 wulpen, 610 zilverplevieren en 350 drieteenstrandlopers. Vooral de kleinere soorten maken er een hele show van, want voordat ze gaan zitten vliegen ze nog een rondje. De heen en weer golvende zwermen zijn een spectaculair zicht. Zie het als een verkenningstocht want eenmaal met de kop in de veren willen ze niet meer op. Het Zeeuwse Landschap doet haar best de ingrediënten in de vorm van de gedekte tafel en rustplaatsen te beschermen en dankzij het systematische werk van de vogeltellers van Saeftinghe weten we of dat lukt en waarop we moeten focussen. Wannes Castelijns roodborsttapuit en ringmus, die stuk voor stuk op de rode lijst van bedreigde vogels staan. Het Zeeuwse Landschap is hier afgelopen jaar begonnen meteen nieuw "akkervogel topgebied", vergelijkbaar met ons project aan de Stolpweg bij Burghsluis op Schouwen- Duiveland. Met steun van de provincie Zeeland is hier een zogenaamd POP-project opgestart, wat behalve door de provincie ook financieel ondersteund wordt door de Europese Unie. De afkorting POP staat voor Plattelands Ontwikkelings Programma, en dat is een vlag die de lading volledig dekt. Het gaat hier namelijk niet alleen om bevordering van de natuurwaarden, maar ook om het bieden van perspectief aan natuurinclusieve landbouw. In samenwerking met plaatselijke agrariërs en met de provincie Zeeland wordt gezocht naar manieren om landbouw te ontwikkelen die hand in hand gaat met ontwikkeling en instandhouding van natuurwaarden. Chiel Jacobusse Slanke aardster nieuw voor Zeeland Eind oktober vond Marcel Klootwijk een aardster in het Oranjebosch bij Oostkapelle die volgens de determinatie app een Slanke aardster zou zijn. Omdat dit de eerste voor Zeeland zou zijn, heeft hij eerst navraag gedaan bij een aantal paddenstoelenkenners en die zagen hier ook een Slanke aardster in. Onze gids Henk Remijn is de expert bij ons op het gebied van paddenstoelen en ging begin januari zoeken of er nog meer stonden. Hij vond op de vindplaats van eind oktober wel 25 vruchtlichamen en ook nog een tweede groeiplaats iets verderop. In Nederland wordt de soort alleen in de kuststreek van Noord Holland en Zuid-Holland gevonden en staat hij op de Rode Lijst als bedreigd. De Slanke aardster komt vooral voor in oude, hoog opgaande loofbossen Chiel Jacobusse Het Groene strand is een landelijk project om de natuur op het strand te herstellen. Het besef dat het strand van origine een natuurlandschap is met rijke natuurwaarden, leeft lang niet bij iedereen. En er is op de meeste plaatsen ook weinig meer van de natuur te vinden. Strandbroedvogels zoals de dwergstern en de strandplevier zijn bijna verdwenen, maar ook andere strandvogels zoals drieteenstrandlopers en scholeksters komen steeds meer in de knel. Pionierplanten die een belangrijke rol spelen bij de vorming van nieuwe (embryonale) duintjes krijgen nauwelijks voet aan de grond. Met het vele afval dat aanspoelt worden vaak ook waardevolle onderdelen van het vloedmerk, zoals aangespoelde wieren en alles wat daar tussen leeft van het strand verwijderd. Met steun van de Nationale Postcodeloterij wordt geprobeerd om het tij te keren. Met hulp van heel veel vrijwilligers worden initiatieven ontplooid om bijvoorbeeld broedstrandjes aan te leggen, handmatige opruimacties te organiseren en bij strandbezoekers aandacht te vragen voor de natuur op het strand. Dat hoeft gelukkig niet vanuit het nulpunt op te starten.-Er zijn al heel veel werkgroepen en vrijwilligersinitiatieven die zich om het strand bekommeren. Een belangrijke taak voor het project Groene stranden is om bestaande initiatieven te stroomlijnen en door bundeling van krachten samen het verschil te maken. Het Groene strand Topgebied Groede Ten oosten van Groede ligt een akkerbouwgebied waar nog een redelijke stand van verschillende akkervogels voorkomt. Zo broeden er nog relatief veel patrijzen en ook achteruitgaande akkervogels als veldleeuwerik, graspieper en gele kwikstaart zijn er nog broedend aan te treffen. Langs dijken en wegen vinden we bovendien boerenlandvogels als steenuil, ZEEUWS-24- 25 - LANDSCHAP Op de hoogwater- vluch tplaats zitten verschillende soorten afzonderlijk gegroepeerd. (Bas de Maat) Steltlopers vliegen in gesloten formatie naar de hoogwater- vluchtplaats. (Bas de Maat)

Zeeuws Landschap | 2021 | | pagina 13