Gezocht vrijwilligers/liefhebbers Alpenwater- Voorafgaand aan de definitieve telavond(en) ga ik salamander en vaak ter voorbereiding eerst eens alleen op pad. 23 Kamsalamander april het lijkt een geschikte avond te worden, dus stap ik rond 22.00 uur op mijn fiets voor een rondje door West-Zeeuws-Vlaanderen. Het is nagenoeg windstil en ik hoor ai voorzichtig gekèkker aan de Praatvlietweg vanuit een klein weilandje met wat schapen waar sinds een jaar of twee enkele boomkikkers te horen zijn. Bij Sluis neem ik het schelpen fietspad wat langs de vestingwallen loopt. Door het geknars van de schelpen moet ik af en toe even stoppen om goed te luisteren. Het is nog niet zo lang geleden dat het rondom Sluis helemaal stil bleef, maar nu hoor ik naast een alarmerende meerkoet in de gracht zowel voor als achter mij meerdere boomkikkers kwaken. Ik ben onderweg richting Retranchement als ik vlak voor mij een vos de Provincialeweg zie oversteken. Ik herken hem aan zijn pluimstaart. Eenmaal op de (oude)zeedijk langs de Zwinpolder, de temperatuur schommelt tussen de 13 en 15 graden, wordt er volop gekèkkerd. In 2007 zijn de eerste boomkikkers in dit gebied waargenomen. De aantallen namen daarna vrijwel jaarlijks toe tot een maximum van 380 in 2017. Naast de boomkikker komen in de Zwinpolder ook de bruine kikker, gewone pad, groene kikker (bastaardkikker) en kleine watersalamander voor. In de omgeving van het meer dan 100 jaar oude, gerestaureerde veldschuurtje zie ik in de schemer een jagende ransuil. Dit soort schuurtjes Groene kikker kwam vroeger talrijk voor, maar ze zijn thans Ondanks een stormvloed in 1682 en aantastingen ten gevolge van zandafgravingen en aanleg van een tramlijn, zijn de Wallen van Retranchement redelijk goed intact gebleven. Ze vormen in cultuurhistorisch opzicht een voor Nederland unieke vesting. De Wallen hebben naast hun cultuurhistorische waarde ook een grote natuurwaarde. De hooggelegen gedeelten vertonen overeenkomst met de begroeiingen van dijken en de drassige lage gedeelten met die van kreekoeverland. Een bijzondere duingraslandvegetatie met zeldzame klaversoorten is op de Wallen goed ontwikkeld. Er komen mooi ontwikkelde meidoornhagen voor, die een belangrijk biotoop zijn voor insecten en struweelvogels en in combinatie met de aanwezige poelen en ruigtevegetaties tevens een uitermate geschikt leefgebied vormen voor de landelijk ernstig bedreigde en zeldzame boomkikker, die hier nog in redelijk grote aantallen in dit gebied voorkomt." De boomkikker was jarenlang een zorgenkindje met als dieptepunt de jaren 90 van de vorige eeuw, toen er verspreid over drie van elkaar geïsoleerde gebieden, Kievittepolder, Wallen van Aardenburg en de Wallen van Retranchement nog maar een paar honderd van deze gifgroene kikkertjes voorkwamen. Reden van de afname was het verlies aan geschikte leefomgeving door een veranderend gebruik van het buitengebied. Er is in West- Zeeuws-Vlaanderen i.s.m. verschillende partners de afgelopen 20 jaar daadkrachtig gewerkt aan het uitvoeren en het tot stand brengen van meerdere natuurontwikkelingsprojecten die deel uit maken van het Natuurnetwerk Zeeland. Dit netwerk van bestaande en nieuw gerealiseerde natuurgebieden in Zeeland beëindigt de versnippering van de natuur en vergroot de overlevingskansen van zeldzame dieren en planten. Het uiteindelijke doel was de geïsoleerde leefgebieden van de boomkikker met elkaar verbinden, waardoor de populatie minder kwetsbaar wordt. Met de uitvoering van het herstelprogramma kon de achteruitgang van de boomkikker rond de eeuwwisseling worden gestopt. In de Dorpsstraat van Truzement, zoals men hier ZEEUWS vrijwel verdwenen in Zeeuws-Vlaanderen. Het is hier allerminst stil met het geroep van tientallen boomkikkers Terwijl ik nog even nageniet van de ransuil, hoor ik alweer het geluid vanaf mijn volgende doel, de vestingwallen van Retranchement. Retranchement dateert uit de 17e eeuw toen het als vesting, genaamd "Retranchement Cadsandria", aangelegd werd langs de zeearm "Het Zwin" die destijds een belangrijke vaarweg vormde. In combinatie met andere fortificaties was Retranchement Cadsandria een onderdeel van de zogenaamde"Zwinlinie"waartoe ook Sluis en Aardenburg behoorden. Het beheersen van de doorgang voor de scheepvaart door"Het Zwin" lag hieraan ten grondslag. dit vestingstadje noemt, stap ik af en neem het voetpad over de vestingwal.Terwijl in het donker de koeien zich afvragen wie er op zo'n laat tijdstip nog buiten is, maken de boomkikkers een kabaal van jewelste. Met meer dan 600 roepende mannetjes in 2017 kennen de Wallen van Retranchement de hoogste dichtheden. Ondanks de grote fluctuaties in aantallen lijkt het erop dat de boomkikkerpopulatie op de Wallen van Retranchement stabiel is gebleven de afgelopen jaren. Op weg naar de Kievittepolder passeer ik de Willem Leopoldpolder, één van de eerste natuurinrichtingsprojecten in het kader van het Natuur Netwerk. Twee jaar na de inrichting zijn de eerste boomkikkers waargenomen (15 roepende mannetjes). Vanaf 2010 nam het aantal exemplaren sterk toe tot maxima van rond de 400 (2017). De laatste jaren schommelt het aantal roepende mannetjes rond 200. De waterkwaliteit in de poelen en plassen van de Willem Leopoldpolder met soorten als bruine kikker, gewone pad, groene kikker (bastaardkikker), kleine watersalamander en kamsalamander is goed (vrij voedselarm). Dit komt omdat ze gelegen zijn op een vrij schrale zandbodem, geïsoleerd liggen, en er geen bemesting plaatsvindt. Over de zeedijk van Het Zwin fiets ik door, in mijn linker oor hoor ik één roepende boomkikker, hij zit te roepen aan de oever van de hollestelle, een buitendijkse drinkpoel voor het vee. Bij de Kievittepolder is het wat stiller dan ik dacht. Jaarlijks worden hier de poelen ook gemonitord op het voorkomen en de verspreiding van de kamsalamander(één van de belangrijkste bolwerkjes), de grootste Nederlandse watersalamander. Volwassen dieren worden ruim 12 cm lang. Ook een derde salamandersoort, de alpenwatersalamander met z'n fel oranjerode buik komt voor in dit gebied. Ondertussen is er een nieuwe dag begonnen en ik zet de elektrische fiets een standje hoger. Zowel in de Herdijkte Zwarte polder, de Strijdersgatpoider als in de Kleine Loodijkpolderzijn de kikkers nog actief. Het is 00.30 uur als ik Aardenburg nader, op het traject, ca 2 kilometer tussen Draaibrug en Aardenburg is het Juveniele geluid van de boomkikkers aan één stuk door te boomkikker horen. Ze worden bijgestaan door het gekwaak van de groene kikkers. Al voor dat ik bij Aardenburg aan kom hoor ik de kikkers van Aardenburg en voor de tweede keer kruist er een vos mijn pad. De meeste inwoners van Aardenburg liggen al op één oor als ik mijn ronde afsluit.Ter hoogte van het parkbos van de Elderschans hoor ik nog de spookachtige vibrerende roep van een mannetje bosuil:"hoe... hoe-hoe-hoe- hoeeee...". In de periode die hierop volgt tot en met de eerste week van mei blijven de avondtemperaturen aan de lage kant en hebben de boomkikkers er niet veel zin in. In de tweede week van mei lopen de temperaturen op tot ver boven de twintig graden. Op 10 mei is het dan zover, we weten wat ons te doen staat, laat in de avond, vroeg in de nacht komen bij mij de eerste telgegevens (ieder heeft zijn eigen telgebied) binnen. Het was weer een succesvolle telling met in totaal ruim 1900 roepende mannetjes, op een prachtige avond in mei. Met dank aan de collega's van team Zuid, Staatsbosbeheer en de vrijwillige streek herpetologen. Het aantal getelde boomkikkermannetjes ten westen van de lijn Groede- Oostburg- Aardenburg schommelt al zo'n vijfjaar rond de tweeduizend, met een uitschieter in 2017 van 2500 roepende Ransuil mannetjes. Ondanks de grote fluctuaties in aantallen lijkt het erop dat de boomkikkerpopulatie de laatste jaren stabiel is gebleven. De fluctuaties zijn mogelijk te verklaren door het verschil in omstandigheden tijdens de telavonden en in goede voortplantingsseizoenen en zachte winters. Fred Schenk is regiobeheerder van Het Zeeuwse Landschap in West-Zeeuws-Vlaanderen. Door sterke uitbreiding, toename van vele voorplantingswateren in de voorbije jaren in met name West-Zeeuws-Vlaanderen zijn we nog op zoek naar liefhebbers die ons willen helpen bij het inventariseren van bruine kikker en gewone pad info/aanmelden: fschenk@hetzeeuwselandschap.nl LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2021 | | pagina 7