ZO WERKT 1 I Jaco Walhout Medewerker ecologie en kwaliteitszorg Ter hoogte van de nieuwe vogelhutten vliegt op korte afstand een blauwe kiekendief over. Kijk dat zijn de krenten in de pap", glundert Jaco, "wat een fantastische beesten zijn het toch". Jaco werd 53 jaar geleden geboren in Nieuwdorp, maar verhuisde al snel naar Middelburg waar hij nog steeds woont. Na de HAVO heeft hij de opleiding Verpleegkundige A en B afgerond en vervolgens werkte hij vanaf 1992 tot in 2020 in de psychiatrie, eerst in de kliniek en na het afronden van de HBO-opleiding Sociaal Psychiatrisch Verpleegkundige in het ambulante centrum in Middelburg. Hij kijkt sinds halverwege de jaren 80 fanatiek naar vogels en later kwamen daar ook planten en andere soortgroepen bij. Jaco is sinds juni 2020 in dienst bij Het Zeeuwse Landschap. Tekst en foto's: Marcel Klootwijk Jaco in Waterdunen Foto rechtsboven: Blauwe kiekendief in Waterdunen en bij de Graszanger in de Zwarte polder. "Ik sta meestal rond 06:00 uur op", 3 j vertelt Jaco, "dan vind ik het heerlijk om in alle rust even een uurtje mijn mail bij te werken". In het voorjaar als er veel wordt geïnventariseerd staat de wekker meestal op 04:00 uur. Dat was ook al voor hij bij Het Zeeuwse Landschap aan de slag ging. "Ik haal heel veel plezier uit het inventariseren van vogels", zegt Jaco, "er gaat niets boven vroeg in het veld zijn". "De laatste jarerr in de zorg haalde ik minder bevrediging uit mijn werk door de toegenomen regels, administratieve verplichtingen en alsmaar oplopende wachtlijsten". "Toen heb ik de stap genomen om mijn passie voor de natuur te volgen". "Ik heb Het Zeeuwse Landschap altijd een warm hart toegedragen, dus toen ik de vacature bij ecologie voorbij zag komen, hoefde ik niet te twijfelen". Vandaag staat er een watervogeltelling 31 in Waterdunen op de agenda. In dit y nieuwe gebied telt HZL maandelijks de aantallen watervogels. In het winterseizoen bestaat het werk voornamelijk uit kantoorwerk, dus dan zijn dit soort dagen een leuke afwisseling. Gewapend met verrekijker, telescoop en smartphone om de gegevens in te voeren gaan we op stap. "Eerst tel ik het gebied ZEEUWS-14-LANDSCHAP tijdens laagwater en vanmiddag doe ik dezelfde ronde nog een keer met hoogwater". Zo wordt in kaart gebracht hoe de watervogels het gebied gebruiken. Om te foerageren, rusten ofte overtijen. Ter hoogte van de nieuwe vogelhutten vliegt op korte afstand een blauwe kiekendief over. "Kijk dat zijn de krenten in de pap", glundert Jaco, "wat een fantastische beesten zijn het toch". De eerste telling zit er op en we hebben nog even tijd om de Verdronken Zwarte Polder te bezoeken voor de tweede telling begint. Onderweg legt Jaco uit dat hij ook het kantoorwerk in de winter erg leuk vindt. Vooral het maken van beheerplannen. "Je duikt echt een gebied helemaal in tijdens het opstellen van zo'n plan", vertelt hij, "ik doe enorm veel kennis op over de gebieden op deze manier". Tijdens het bezoek aan de Zwarte Polder zien we een graszanger aan de voet van de dijk zitten. Meteen komt de vogelaar in Jaco naar boven en pakt hij zijn camera. Lang kunnen we er niet van genieten, want zijn telefoon gaat over en er hangt iemand van SLZ aan de lijn. Er wordt overlegd over het selecteren van potentieel goede broedlocaties voor bruine kiekendieven in Zeeland. "Het gaat de laatste jaren erg slecht met deze soort", legt Jaco uit, "we werken samen aan een project om gebieden (her) in te richten voor deze soort". werken we met ervaren vrijwilligers". Zo kunnen al onze belangrijke gebieden geïnventariseerd worden op watervogels. "Dat vind ik een van de leuke dingen aan mijn werk, het contact leggen en onderhouden met onze vrijwilligers". Jaco voegt daaraan toe: "zij leveren een belangrijke bijdrage aan onze organisatie bij het verzamelen van gegevens over de gebieden". Die data worden weer gebruikt voor de kwaliteitstoetsen die Jaco ook uitvoert. Hierin wordt gekeken of wij aan de verplichtingen voldoen waarvoor de subsidies worden gegeven. "Tijdens zo'n kwaliteitstoets komt alles bij elkaar", legt hij uit, "beheer, ecologie en natuurlijk ook de recreatie en beleefbaarheid van een gebied". Aan het eind van de telling leveren we onze gele hesjes weer in bij de beheerder. Omdat er in het gebied nog veel werk verzet wordt, zijn deze verplicht. "Dit gaat wel heel mooi worden hoor!", lacht Jaco. Marcel Klootwijk is medewerker communicatie bij Het Zeeuwse Landschap Graszanger ©De tweede ronde van de telling begint, want het is nu bijna hoogwater. Jaco is benieuwd hoeveel steltlopers het gebied ingekomen zijn om te rusten ofte foerageren tijdens het hoge water. "Deze tellingen doen wij zelf, maar in andere gebieden ZEEUWS-15 LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2021 | | pagina 8