Kolonies HET VERHAAL ACHTER DE STEEN LOPER MIJN EERSTE VOGELHUTERVARING "Het was eindjaren '80 dat oud-collega René Beijersbergen een prachtig gesitueerde schuilhut had bij de dwergsternkolonie op de Bol, op de Hooge Platen in Zeeuws-Vlaanderen. Bij hoge uitzondering mocht ik daar een keer in zitten. Voorwaarde was dat ik afgezet zou worden bij hoogwater en ook bij hoogwater weer opgehaald zou worden. Dit om de verstoring tot een minimum te beperken. Maar toch.... dat zou een lange zit worden. Dus behalve een camera, telelens en flink wat fotorolletjes (toen nog wel!) nam ik de nodige consumpties, een krant en een paar tijdschriften mee om de tijd door te komen. Wist ik veel. Maar wat opende zich een wondere wereld! Vlak voor mijn neus zaten dwergsterns een visje bij hun minuscule kuiken naar binnen te pulken. Een strandplevier zat niet verder dan een halve meter van me vandaan. Urenlang zat ik geboeid te kijken voordat ik de camera erbij pakte. Het lees- en ander voer bleef tot 's avonds compleet onaangeroerd. Dit was niet zomaar vogels kijken. Dit was vogels ondergaan. Een beleving om nooit meer te vergeten.... Dit zou iedereen moeten kunnen meemaken." yogffeï@a]s je ze pog nooit gezien hebt Dat is niet zomaar een slogan, maar een programma dat een ambitie verwoordt. Vanaf de allereerste prille plannen - en de titel op het ecologische beeldkwaliteitsplan voor Waterdunen uit 20212 - was het de bedoeling om in Waterdunen een unieke beleving te bieden als het gaat om vogels kijken: vogels van heel dichtbij en volkomen in hun natuurlijke element. Een indringende blik van een vogel blijft je altijd bij. Het is een beleving die je kunt ondergaan in de beste fotohutten van Nederland. Dat behoort voor de gemiddelde vogelaar al niet tot de dagelijkse routine, laat staan voor het grote publiek. Vogelhutten Het vogelleven willen we op een bijzondere manier beleefbaar maken. De uitgekiende inrichting van het gehele gebied trekt verschillende vogelsoorten aan in de onmiddellijke omgeving van vogelhutten. Deze kun je binnengaan zonder dat de vogels dit merken om ze vervolgens onbespied te bekijken. Er zijn vier hutten aangelegd met verschillende thema's, waardoor het zowel voor vogelaars als niet-vogelaars en zelfs kinderen interessant is. De komende tijd gaan we zien wat er gebeurt door de natuur zelf. En of we wellicht nog wat moeten doen om vogels dichterbij te trekken. Natuurlijk is de "face-to-face" ontmoeting van vogel en mens niet de enige manier om onze gasten in het gebied een indringende beleving te bieden. Want ook ronduit indrukwekkend zijn de kolonies op de eilanden met enorme aantallen bijzondere kustvogels als grote stern en zwartkopmeeuw. De ligging op die speciale plek in de Westerscheldemonding biedt juist voor de doorgewinterde vogelaar altijd kansen op bijzondere ontmoetingen. 20 ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial VOGELVERHALEN En dan is er nog het bijzondere levensverhaal van iedere vogel afzonderlijk. Daar is verbazend veel over bekend, maar mogelijk is het nog verbazender dat vrijwel niemand die bijzondere verhalen kent. Dat geldt ook voor ervaren vogelaars. Onze vrijwilligers worden opgeleid om die bijzondere verhalen uit te dragen. Deze zijn zeer de moeite waard en ook dat zal veel aan de beleving van Waterdunen toevoegen! De steenloper is één van onze meeste gewone steltlopers die vrijwel jaarrond langs de kust te vinden is. Steenlopers draaien, bij het in groepjes foerageren, stenen en andere aanspoelsels om, zodat ze beestjes zoals strandvlooien die daaronder zitten kunnen bemachtigen. Soms gebeurt dat met vereende krachten. Natuurlijk vergt samenwerking een behoorlijke discipline. Dat kun je zien als je de vogels observeert, want de koptekening maakt ze individueel herkenbaar. Er heerst een strikte hiërarchie en wee de steenloper die het waagt om een leidersrol te pakken die hem niet toekomt. Die wordt ongenadig afgestraft door de groep en dat verloopt soms dramatisch. ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial

Zeeuws Landschap | 2021 | | pagina 11