"Het geeft een enorme kick om het grote succes van de broedeilanden te zien" Vogels en mensen THIJS SOETING DIUA TIMMERS LUCIEN BOERJAN "De natuur beleef je door te proeven, te ruiken, te luisteren en te kijken" "Toen ik jaren geleden als gids begon kende ik maar 20 plantjes" "Een excursie waar niet gelachen wordt is geen geslaagde excursie!" Gezocht -'4i n Waterdunen kun je zelf op pad via de routes. Zoek je meer? Een bezoek wordt een échte belevenis met onze enthousiaste gidsen. Ze nemen je mee met boeiende verhalen en interessante feiten. Grote kans datje één van hen tegenkomt in Waterdunen. Nu alvast een kennismaking. Zij ontvangen je straks graag! PETER DESMIDT Beheerder en gastheer Waterdunen In Waterdunen komen recreatie en natuurbeheer samen. Twee belangrijke onderdelen die ook in het leven van Peter samenkomen. Hij bracht zijn jeugd door op een kleine boerderij in Cadzand waar zijn ouders, als één van de eersten in de jaren '70, een mini-camping begonnen. Hij studeerde aan de middelbare landbouwschool en zijn liefde voor natuur en natuurbeheer werd aangewakkerd door zijn werk op Camping Wulpen. Droom die uitkomt Peter hoefde dan ook geen twee keer na te denken toen er 12 jaar geleden bij Het Zeeuwse Landschap een functie vrijkwam in Zeeuws-Vlaanderen.Toen 5 jaar geleden bleek dat hij beheerder kon worden van Waterdunen en zich mocht vestigen op 't Hof Waterdunen vielen alle puzzelstukjes op hun plek. In de prachtige gerestaureerde hoeve komt zijn droom uit om weer te wonen op een boerderij."Als buitenmens voel ik me bevoorrecht om op zo'n zeer bijzondere locatie te wonen". De combinatie van recreatie, met het vakantiepark van Molecaten op het terrein, en natuurbeheer vindt hij reuze interessant."Dit is een nieuwe tak van sport voor Het Zeeuwse Landschap en daarom een prachtige uitdaging om dit in goede banen te leiden". Peter onderhoudt alle contacten met de ondernemers in het gebied en met de mensen in de omgeving. Hij is verantwoordelijk voor het onderhoud en de handhaving. Hij heeft dan ook een groot netwerk van loonwerkers, vrijwilligers en gidsen opgebouwd. "De gidsen zorgen ervoor dat mensen het gebied kunnen ervaren. Wij brengen de mensen bij de vogels en de vogels bij de mensen. Daar zijn de gidsen een goede ambassadeur voor. Het gidsencorps is zeer divers met veel kennis over de historie en de streek en met een aantal fervente vogel- en plantenliefhebbers die ware wandelende encyclopedieën zijn". Peter kijkt er het meest naar uit om mensen het gebied te laten zien."Wij hebben aan de wieg gestaan van de ontwikkeling van Waterdunen en nu is het dan eindelijk zover dat we iedereen hiervan mee kunnen laten genieten". 22 ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial Toen Thijs in 1972 als onderwijzer terecht kwam in Zeeuws- Vlaanderen werd hij smoorverliefd op de streek. Hij gaat het liefste met jonge mensen op pad."Kinderen kunnen echt opbloeien als het om planten en dieren gaat. Ik zet mijn ervaring in het onderwijs in om jonge mensen enthousiast te maken voor natuur. Ik wil niet te veel zenden maar met ze in gesprek gaan. Zo faciliteer je de manier van kijken en laatje ze zelf ontdekken. Op die manier maak je de jeugd enthousiast en creëer je bewustwording voor het belang van natuur. Als dat lukt, dan is een excursie een geweldig succes". Dilia is één van de nieuwe gidsen in Waterdunen. Haar carrière in de Zeeuwse natuur begon als natuurouder op de basisschool van haar kinderen. Na de IVN-natuurgidsopleiding heeft ze zich gespecialiseerd in de zoute natuur en is ze al 15 jaar actief als gids in 't Zwin."Ik vind het heel speciaal om mensen de spectaculaire veranderingen in de natuur van Waterdunen te kunnen laten zien. Hoe het van eenzijdige landbouwgrond is omgevormd tot een biodivers gebied. En we staan pas aan het begin van de ontwikkeling. Het wordt nog veel interessanter de komende ja ren". Als 5-jarige jongen stond Lucien al in de sloot om stekelbaarsjes en salamanders te vangen. Nu bijna 70 jaar later is hij door de wol geverfd met 30 jaar gidservaring en heeft hij een Gouden Jirizaag en Koninklijke onderscheiding op zak voor zijn jarenlange inzet voorde Zeeuwse natuur. Na een aantal jaren rondom Waterdunen gegidst te hebben, kan hij niet wachten om de mensen mee het gebied in te nemen om ze alles te vertellen over de natuur en de aanwezige vogels en planten. "Het is fantastisch om te zien hoe goed de broedeilanden bevolkt worden door verschillende vogelsoorten". Wij zoeken nog enthousiaste gidsen voor Waterdunen! Ook interesse om je in te zetten als vrijwilliger of gids voor Het Zeeuwse Landschap? Neem contact op met Amke Bogers via a.bogers@hetzeeuwselandschap.nl. Ga mee op excursie! Bekijk het complete en actuele excursieaanbod op hetzeeuwselandschap.nl/eropuit ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial 23

Zeeuws Landschap | 2021 | | pagina 12