"Waterdunen geeft de streek weer een impuls qua economie, natuur en leefomgeving" GEMEENTE SLUIS Impuls voor regio RECREATIEONDERNEMER MOLECATEN WATERSCHAP SCHELDESTROMEN Optimalisaties Samen maken we Waterdunen Waterdunen is het resultaat van samenwerking tussen de Provincie Zeeland, de gemeente Sluis, Waterschap Scheldestromen, Molecaten en Het Zeeuwse Landschap. Onze partners aan het- woord. PROVINCIE ZEELAND De Provincie Zeeland is bij het project betrokken vanuit hun bestuurlijke verantwoordelijkheid voorde ruimtelijke ordening, natuurontwikkeling en de regionale economie. Door onder andere vergrijzing en dalende werkgelegenheid, en eerder al door het verdwijnen van de autoveerboot Vlissingen-Breskens, neemt de leefbaarheid in West-Zeeuws Vlaanderen af. Het project Waterdunen geeft de streek weer een economische impuls en draagt bij aan natuur, landschap en de leef- en recreatieomgeving. Het verhogen van de ruimtelijke kwaliteit, kustversterking en natuurherstel in de Westerschelde zijn belangrijke provinciale doelstellingen. Schakel in het geheel Als regievoerder van het project is de Provincie de schakel naar alle partners en ook naar het Rijk, die onder andere verantwoordelijk is voor het natuurherstel in de Westerschelde. Jeroen de Maat, senior projectleider bij Provincie Zeeland:"We hebben met veel partijen en belanghebbenden de handen ineengeslagen en hard gewerkt aan het project. Meerdere belangen, die soms ook tegenstrijdig waren, hebben we kunnen verenigen in één project met een oppervlakte van zo'n 350 hectare oppervlakte." Voor gemeente Sluis heeft het project Waterdunen als belangrijkste doel de regio sociaal en economisch te versterken: voor inwoners, toeristen en ondernemers. Een goede balans tussen recreatie, natuur en economie is uiteraard cruciaal."Waterdunen is destijds bedacht als koppeling van de functies kustversterking, aanleg van bijzondere natuur en het creëren van een uniek toeristisch product. Die combinatie en deze schaal is uniek voor onze streek. Hiermee voegen we iets bijzonders toe aan onze streek voor zowel de inwoners als de toeristen. Daarnaast past het mooi in de filosofie die we voor staan voor onze streek waarbij we inzetten op kwaliteit en beleving". "De komst van Waterdunen is destijds ook ingegeven vanuit de gedachte om voor de streek een extra economische impuls te genereren.Ter onderbouwing hiervan is een maatschappelijke kosten-batenanalyse (MKBA) opgesteld in 2010. Daaruit blijkt dat Waterdunen zorgt voor een impuls qua werkgelegenheid en extra bestedingen in de streek. Uiteindelijk profiteert dus de regio als geheel op meerdere fronten van het project", aldus wethouder Jack Werkman. In Molecaten Park Waterdunen staat bewust recreëren in de natuur centraal. Duurzaamheid en circulariteit zijn belangrijke uitgangspunten bij de aanleg van zo'n 350 woningen en een duincamping met circa 225 campingplaatsen die in 2022 van start gaat. In het architectonisch ontwerp van het park komt het samenspel tussen land en water en de verwevenheid met de omgeving duidelijk tot uitdrukking. Binnen en buiten vloeien in elkaar over. Respect voor natuur "Wij exploiteren al generaties lang recreatieparken aan stranden, in bossen en aan meren. Overal tonen we in '«Él ff' gjttw •iffrp T! ijit-ü i -JtJ 24 ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial Waterschap Scheldestromen is verantwoordelijk voor waterkering, watersysteem, afvalwaterzuivering en veilige wegen in het buitengebied. Voor Waterdunen zijn diverse speciale projecten geïnitieerd en uitgevoerd.Tussen 2013 en 2016 is het kustvak tussen Breskens en Groede versterkt. De werkzaamheden vonden plaats tussen 't Killetje tot aan de vogeltelpost en buurtschap 't Zandertje. Enerzijds door versterking aan de dijk aan zeezijde en aan landzijde door de realisatie van een nieuw klimaatduin. In opdracht van Provincie Zeeland is de speciale getijdenduiker aangelegd. In anderhalf jaar testen werd veel ervaring opgedaan met het bedienen ervan. woord en daad respect voor mens en omgeving: de natuur is immers onlosmakelijk verbonden met de belevingswaarde van onze gasten. Daarom zoeken wij de maatschappelijke verantwoordelijkheid bewust op door breed in de samenleving te participeren, ook lokaal", aldus Molecaten directeur Luke Slager."Zo ook bij dit prestigieuze project met stevige investeringen, jarenlange voorbereiding en samenwerking met deze vijf partners". Senior projectleider Wilfred de Kam licht toe: "Na de opening in 2019 zijn verdere optimalisaties gedaan aan de technische installatie en in de software. Op dit moment worden aanpassingen voorbereid om zo volledig te voldoen aan de wettelijke eisen van de Waterwet. Er is gekozen voor een oplossing die rekening houdt met het voldoen aan de waterveiligheidseisen en tegelijkertijd zorgt voor het halen van de gewenste waterhoogte in Waterdunen. Zo kunnen de natuur en de zilte teelten zich volledig ontwikkelen." Hl» (-,T, ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial 25

Zeeuws Landschap | 2021 | | pagina 13