"Kansen voor zilte landbouw en aquacultuur op land" KUSTLAB-GEBOUW EN 'T HOF WATERDUNEN ZILTE TEELTPERCELEN EN OESTERGEUL Nick Sinke, Biosfeer Groede "Wij telen op onze boerderij in Groede biologische kruiden zonder gebruik van mest of beschermingsmiddelen. Van de oogst maken we extracten en producten voor de gezondheid. In Waterdunen kijken we hoe we plantensoorten in zilte omstandigheden kunnen kweken. Veel uitproberen en onderzoeken dus. En vooral: de natuur het voorbeeld laten geven, zodat het bijna vanzelf gaat! We experimenteren bijvoorbeeld met kleine afgravingen voor planten die wat meer zout kunnen verdragen, of juist terpjes voor plantjes die minder van zout houden." Jean Dhooge, Oesterij De Oesterij in Yerseke teelt oesters en mosselen door heel Zeeland. "In Waterdunen proberen we samen met de HZ uit wat ervoor nodig is om hier oesterlarven te kunnen laten opgroeien tot een gezonde, smakelijke consumptieoester. Dit doen we in de oestergeul: die is zeer geschikt vanwege de vlakke bodem en schoepenraderen die voor doorstroming zorgen. In de komende jaren hopen we dit verder uit te bouwen, zodat bezoekers straks in Waterdunen gekweekte oesters kunnen komen proeven." lelco Buijze, akkerbouwer Ielco gaat op kleine schaal volgens het principe strokenteelt gewassen telen die hogere zoutwaarden in de bodem kunnen verdragen. "Omdat de inrichting van de Schallegallepolder, het perceel waar wij aan de slag gaan, nog niet helemaal gereed is, zijn we dit jaar bezig om ervaring op te doen met het systeem van strokenteelt, en om de bodem vast te leren kennen. We hopen na inrichting een bijdrage te leveren aan de duurzame productie van gewassen die kunnen groeien in een verzilte bodem." Gabriëlle Verbeeke, HZ University De HZ University of Applied Sciences ondersteunt de ondernemers in het testen van de haalbaarheid van hun ideeën en plannen. Zo heeft HZ meegedacht aan het ontwerp en de inrichting van de kweekfaciliteit in de oestergeul en de onderzoeksruimte in het Kustlab-gebouw. "Omdat er vrij weinig bekend is over de biotische (levende) en abiotische (niet- levende) factoren in dit nieuwe gebied, valt hier veel interessante en bruikbare informatie te verzamelen. Onze studenten leveren hier een belangrijke bijdrage aan én leren er veel van." Kansen Op het terrein van beheerboerderij't Hof Water dunen aan de Hogedijk is in 2016 het Kustlab- gebouw gerealiseerd. In dit multifunctionele gebouw zijn mogelijkheden om schelpdieren te verwerken uit de oestergeul. Ook is er een grote zaal voor bijeenkomsten en vergaderingen. Zonnepanelen op het dak verzorgen de stroomvoor ziening voor alle gebouwen op het erf. In de nabij gelegen 'zeegroentenschuur' worden producten verwerkt en gekoeld opgeslagen. Het ene perceel bestaat uit kleine perceeltjes die doorsneden worden door geulen. Het zoutgehalte op de taluds van deze geulen varieert, waardoor er verschillende zilte kruiden en zeegroenten kunnen groeien. Het andere perceel is meer gebaseerd op de zilte landbouwgewassen. Vanuit de sloot aan de noordkant van dit perceel wordt straks brak/zilt water in de grond gebracht, waar de geteelde planten wortelen.Ten noorden van 't Hof Waterdunen is tussen twee kreken de oestergeul gegraven. Hierin kunnen naast oesters ook andere schelpdieren, waterplanten of wieren gekweekt gaan worden. Drie grote schoepenraderen zorgen voor een constante stroom van voedselrijk, vers zeewater. Door de zeespiegelstijging en de klimaatverandering ontstaat ook een minder zichtbaar probleem: verzilting van de grond in kustzones. Onder duinen en dijken door kruipt zout zeewater als het ware omhoog en maakt zoete landbouwgrond langzaam zilt. Het Kustlaboratorium - ook wel Kustlab - is een gebied van zo'n 10 hectare rondom 't Hof Waterdunen, dat deel uitmaakt van Waterdunen. Het is een proeftuin voor zilte teelten, waar ondernemers samen met Het Zeeuwse Landschap nieuwe ideeën kunnen uitproberen. Nieuwe ideeën, die voldoen aan ons uitgangspunt dat natuur, economische activiteiten, recreatie en kustveiligheid prima kunnen samengaan. En ook nog een aantrekkelijk landschap kunnen opleveren. Kustlaboratorium benadert dit andersom: verzilting biedt kansen voor zilte landbouw en zilte aquacultuur op het land. Maar liefst wél op zo'n manier dat het deel uitmaakt van een ecologisch waardevol en voor de mens aantrekkelijk landschap. Daar is nog niet veel ervaring mee. Ondernemers en onderzoekers moeten dus uitproberen wat er werkt. Geen beter denkbare plek dan Waterdunen waar vers zout water op gecontroleerde wijze binnenkomt. De eerste ondernemers zijn nu begonnen met hun teelten en de HZ University staat hen bij met onderzoek. Het Zeeuwse Landschap heeft het Kustlaboratorium dankzij de toekenning van een droomfondssubsidie van de Nationale Postcode Loterij kunnen realiseren. 26 ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial 27

Zeeuws Landschap | 2021 | | pagina 14