Open dag 9 oktober Op pad met een gids Bedankt! Waterdunen zoals vogels het zien? Check! Kuiken, zomerkleed en winterkleed Het bijzondere van de bontbekplevier D eze plevier van ongeveer 19 centimeter, met oranje poten en een zwart puntje aan het eind van zijn oranje snavel, broedt graag op zandige gronden of bodems met wat steentjes of schelpen. Aan een beetje gras of korte vegetatie in de buurt heeft hij geen hekel, maar het moet niet te hoog worden. Dan gaat hij verderop zoeken naar een geschiktere nestplaats. Het is dus een echte pioniersvogel. In Zeeland kunnen we de'bontbek' niet alleen vinden op de kalere delen van Waterdunen of de hogere delen van de schorren. Ook op sommige stranden zijn ze te vinden, zoals het strand bij Oranjezon. Baat bij bescherming De bontbekplevier staat op de Rode Lijst van broedvogels. Dat betekent dat hij kwetsbaar is, bescherming nodig heeft tegen dier en mens en hulp kan gebruiken bij het creëren van nieuwe broedplaatsen. Dat gebeurt op verschillende plekken in de provincie. Door het plaatsen van kooien om de nestjes heen, kunnen predatoren als de kraai, vos en meeuw èr niet of minder makkelijk meer bij komen en wordt het broedsucces verhoogd. Ook helpen deze kooien te beschermen tegen mensen. Je kunt deze grondbroeders onbedoeld verstoren of zelfs op hun nestje trappen. Je ziet dit namelijk bijna niet: meer dan een kuiltje in het zand is het nest niet. En als de vogel eenmaal op het nest zit, valt hij met zijn bruinige verenkleed volledig weg. Het Zeeuwse Landschap en de Vogelwerkgroep Walcheren werken samen in dit beschermingsproject. Omdat de bontbekplevier hier zowel broedt als overwintert -in tegenstelling tot heel veel andere vogels-kun je hem door het jaar heen in het veld tegenkomen als kuiken, in zomerkleed én in winterkieed. Mocht dat live niet lukken, dan kun je hem bij het depot van Terra Maris wel in deze verschillende verschijningen bekijken.Tijdens de activiteit Zoldergeheimen kan de gidsje nog veel meer vertellen over deze én andere vogelsoorten die je in Waterdunen in het wild tegen zou kunnen komen. Jan Tuin is medewerker tuin educatief natuurgids bij Terra Maris. Terra Maris organiseert het hele jaar door activiteiten voor jong en oud. Bekijk het complete en actuele t 6 T T 3 activiteitenaanbod op 3 S terramaris.nl 30 ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial Eindelijk is het dan zo ver! Zaterdag 9 oktober 2021 vindt de publieksopening plaats van Waterdunen. Je kunt dan in het gebied rondlopen over de wandelpaden en langs de vogelhutten. En een kijkje nemen bij de getijdenduiker en het Kustlaboratorium. Op verschillende plekken staan medewerkers van betrokken organisaties en onze gidsen klaar om je meer te vertellen. Kom je ook voor deze primeur? Je bent van harte welkom! Bekijk het actuele programma op hetzeeuwselandschap.nl Waterdunen is vanaf half oktober prima op eigen gelegenheid te bezoeken. Zoek je iets extra's? Ga dan mee met een van de excursies in het gebied. Onze gidsen vertellen je bijzondere verhalen achter de vogels, flora en fauna en nog veel meer. Kijk voor het actuele aanbod van al onze excursies en voorwaarden voor deelneming op hetzeeuwselandschap.nl/eropuit. Waterdunen is tot stand gekomen dankzij jarenlange voorbereiding en medewerking van zeer veel instanties en organisaties op allerlei gebied. Van lokaal tot internationaal. Stap voor stap is dit prachtige gebied tot stand gekomen, dat zich komende jaren nog verder za ontwikkelen en waar we gezamenlijk trots op mogen zijn. Onze grote dank gaat uit naar ieders bijdrage. Met uiteraard een speciaal dankwoord richting omwonenden van Waterdunen, dorpsraden en alle andere bewoners en ondernemers in de regio voor hun inspraak, interesse en geduld in de afgelopen jaren! Apple: richt de camera op de code om automatisch naar het filmpje te gaan. Android: gebruik een QR-scanner app om het filmpje te bekijken. ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial 31

Zeeuws Landschap | 2021 | | pagina 16