INHOUD VOORWOORD O LandschappenNL COLOFON £5 ANBI Overzichtskaart Plan je bezoek Voorwoord gedeputeerde Anita Pijpelink Waterdunen in vogelvlucht De eerste aanzet voor Waterdunen Waterdunen door de eeuwen heen Natuur aan zet in Waterdunen Vogels in beeld Vogels van dichtbij Heb je deze al gespot? Innovatieve kustverdediging Vogels zoals je ze nog nooit gezien hebt Welkom Samen maken we Waterdunen Een proeftuin voor zilte teelten Brak landschap bij Terra Maris Het bijzondere van de bontbekplevier Open dag Excursies Dankwoord ZEEUWSLANDSCHAP is een uitgave van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Het blad verschijnt viermaal per jaar en wordt toegezonden aan donateurs van de stichting. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie met bronvermelding. Redactie Waterdunenspecial: Nanda van den Berg, Aad de Klerk, Marcel Klootwijk, Runa Kuiler, Esther van Vonderen (hoofd en eindredacteur). Aan deze editie werkten mee: Amke Bogers, Marten Hemminga, Chiel Jacobusse, Fred Schenk, Maurits Schipper, Erik Speksnijder,Jan Tuin, Jan Wattenberghe. Fotografie: Artefact! Advies en Onderzoek in Erfgoed, Het Zeeuwse Landschap (eigen archief), Chiel Jacobusse, Marcel Klootwijk, Nature in Stock, Provincie Zeeland, Fred Schenk, Skypictures, Erik Speksnijder, Andy Troy Multimedia, Pirn Wolf. Vormgeving/opmaak: Broekvorm Productie: Pieters Media Oplage: 9.700 Digitaal op de hoogte blijven? Donateurs kunnen ZEEUWSLANDSCHAP digitaal lezen via de website: hetzeeuwselandschap.nl/het-zeeuwse- landschap/lees-het-magazine. Voor meer nieuws volg ons op Facebook O en Twitter of meld u aan voor onze emailnieuwsbrief op hetzeeuwselandschap.nl/contact. Het werk van Het Zeeuwse Landschap wordt mede ondersteund door: AU. Provincie enationalee Zeeland POSTCODE fffj LOTERIJ® Het Zeeuwse Landschap maakt deel uit van Contactgegevens Stichting Het Zeeuwse Landschap Postbus 25,4450 AA Heinkenszand Brugstraat 51,4475 AN Wilhelminadorp 0113 - 569110 info@hetzeeuwselandschap.nl hetzeeuwselandschap.nl Bankrekening: IBAN: NL71 ABNA 0510336167, BIC: ABNANL2A Donateurs betalen minimaal 22,50 per jaar. Giften aan Het Zeeuwse Landschap zijn onder voorwaarden aftrekbaar van de belasting. FSC ZEEUWSLANDSCHAP is in een composteerbare folie verpakt. 2 ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial Als gedeputeerde heb ik het geluk gehad dat ik Waterdunen diverse keren mocht bezoeken. Een van de meest bijzondere momenten was dat ik samen met de andere partners in 2019 de getijdenduiker heb geopend. Vanaf toen stroomde het Westerscheldewater twee keer per dag het gebied in en uit. Sindsdien heeft de natuur in Waterdunen zich in sneltreinvaart ontwikkeld. Met eigen ogen heb ik het gebied zien veranderen. En wat is het prachtig. Op ontdekkingstocht Natuurbeleving is een van de speerpunten van Provincie Zeeland. Ik ben dan ook heel blij dat Waterdunen later dit jaar opengaat voor bezoekers. Dat iedereen via de wandelpaden en vogel kijk hutten oog in oog kan komen te staan met de vele vogels in het gebied. Waterdunen is uniek: een recreatie- en natuurgebied met zilte getijdennatuur achter de dijk. Samen met het Zwin Natuur Park en de andere natuurgebieden in West-Zeeuws-Vlaanderen vormt Waterdunen een mooie uitvalsbasis om de Zwinstreek te ontdekken. Voor een dagje uit, maar het is zeker ook de moeite waard om wat langer te blijven. Wie weet straks wel op de camping of in een recreatiehuisje midden in het gebied. Na jarenlange samenwerking tussen Het Zeeuwse Landschap, gemeente Sluis, Waterschap Scheldestromen, Molecaten, Provincie Zeeland en andere instanties en omwonenden staan we nu aan de vooravond van de officiële opening van Waterdunen. Heel Zeeland mag trots zijn op dit prachtige gebied. Ik nodig iedereen van harte uit om Waterdunen zelf te komen ervaren! Anita Pijpelink Gedeputeerde Provincie Zeeland ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial 3

Zeeuws Landschap | 2021 | | pagina 2