Jaarvogels Doortrekkers Vogels die je jaarrond kunt zien Bergeend Kleine zilverreiger Brandgans Scholekster Vogels die je in het voorjaar én najaar kunt zien Lepelaar Gierzwaluw Rosse grutto Oeverloper Vogels in beeld De bergeend zit qua uiterlijk een beetje tussen een eend en een gans in. Ze broeden onder andere in verlaten konijnenholen, waarbij het mannetje buiten op de uitkijk staat. Als de jongen zijn geboren, voegen ze zich vaak bij de jongen van andere paartjes en vormen zo een crèche. In september trekken ze met duizenden de Westerschelde op om op de zandplaten hun veren te wisselen. Deze kleine spierwitte reiger kun je het hele jaar in Waterdunen zien. Ze jagen op verschillende manieren: rennend door het ondiepe water achter hun prooi aan of doodstil wachtend langs de oever en dan bliksemsnel toeslaan. Ook lokken ze vissen en andere diertjes door met hun opvallend gele tenen door het water te bewegen. Ooit een echte wintergast uit Spitsbergen en Nova Zembla. Tegenwoordig zijn ze het hele jaar door in grote aantallen in Zeeland te zien. In Waterdunen broeden ze ook op de eilanden. Het nest is van dons dat het vrouwtje uit haar borst en buik plukt. De brandgansjongen zijn eerst grijs en krijgen daarna het kenmerkende verenkleed. Hoor je een hondje blaffen? Dat kan ook zomaar de brandgans zijn. Deze kustvogel kun je vaak zien tijdens hoogwater. Ze komen hier om uit te rusten en te socialiseren. Er zijn twee soorten snavels in de scholeksterwereld. Vogels met een hamersnavel zijn gespecialiseerd in schelpdieren en snijden daarmee de sluitspier van de schelp open. De vogels met een steeksnavel zoeken zo in het slik en gras naar wormen en andere bodemdieren. 12 ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial Met zijn spierwitte verenkleed en snavel in de vorm van een lepel is de lepelaar een opvallende verschijning. Hij zoekt voedsel door met zijn snavel op een kier heen en weer door het water te bewegen. Bij aanraking met een visje of een garnaal klapt de snavel dicht. In de nazomer kun je de ouders hier zien met hun jongen. Die lopen dan bedelend en piepend achter de ouders aan. De gierzwaluw verblijft het grootste deel van zijn leven in de lucht. Ze eten, slapen en paren zelfs tijdens het vliegen. Alleen om te broeden komt de vogel aan land. Bij (zuid) oosten wind, kunnen er in het voorjaar, en vooral langs telpost Breskens, wel meer dan 20.000 gierzwaluwen op een dag voorbijvliegen. Soms zo laag dat ze tussen de poten van de statieven van vogelaars door vliegen. Deze trekvogel kan dagen achtereen blijven vliegen zonder tussendoor te landen ofte eten. Het record is van een vrouwtje dat in 9 dagen non-stop bijna 12.000 kilometer vloog van haar broedgebied in Alaska naar haar overwinteringsgebied in Nieuw-Zeeland. Rosse grutto's gebruiken Waterdunen als tussenstop om op te vetten voor hun reis naar de arctische toendra. Si /oï~/y?i^e. v/e.U^s./ö Een kleine steltloper die zijn voedsel zoekt op de rand van land en water. In Nederland is het een zeldzame broedvogel. Ze zijn hier voornamelijk in het voor- en najaar te zien, wanneer ze op weg zijn naar hun broedgebieden in Scandinavië en Rusland. Dit doen ze vooral 's nachts en soms kun je dan boven dorpen en steden hun piepende roep horen. ZEEUWSLANDSCHAP Waterdunenspecial 13

Zeeuws Landschap | 2021 | | pagina 7