NAUWE KORFSLAK Kleiner dan één millimeter is hij en een sta-in-de-wegbij de herstelmaatregelen in Oranjezon. De nauwe korfslak is beschermd binnen de Natura 2000-gebieden. Hij komt in het noordwesten van Oranjezon voor, precies in het deel dat heel geschikt zou zijn voor doorstuiving van kalkrijk zand. Maar omwille van het voortbestaan van het slakje komt daar geen zandverstuiving. Ook doorkruist het weekdiertje het plan om Oranjezon integraal te begrazen. Het zou vertrapt worden onder de hoeven van het vee en dus wordt het gedeelte waar de nauwe korfslak voorkomt ook afgesloten voor begrazing. ter ziele en heten de maatregelen 'natuurherstelmaatregelen', maar het doel is onveranderd: de bodem verschralen en het gebied openhouden, zodat er een grote variatie in soorten blijft bestaan. Open verbindingen, waardoor de verschillende zones geleidelijk in elkaar overgaan, dragen bij aan de ecologische waarde van het gebied. ROOIEN, PLAGGEN EN BEGRAZEN Stukje bij beetje worden de duingras landen onder handen genomen. Jaarlijks wordt nu zo'n twintig tot dertig hectare aangepakt. De werkzaamheden bestaan allereerst uit het op grote schaal rooien van Amerikaanse vogelkers. Inmiddels is ongeveer twee derde daarvan weg gehaald. In het tweede en derde jaar na het rooien worden deze gronden met schapen begraasd. Op die manier blijven in de bodem geen zaden over om te ontkiemen en verdwijnt de vogelkers helemaal. In de duinvalleien wordt ook geplagd: de bovenste grondlaag, die rijk is aan stikstof, wordt verwijderd. Zo werd enkele jaren geleden de befaamde Papieren Zolder, oorspronkelijk een natte duinvallei, weer opengemaakt. Naast het rooien en plaggen wordt de begrazing uitgebreid. In het gebied lopen momenteel twee harems konikpaarden en een kudde Hereford-runderen. Het is de bedoeling dat uiteindelijk vrijwel het hele gebied begraasd wordt. Het vee houdt het plantendek kort, waardoor kwetsbare planten een kans krijgen. Ook de reeën en damherten dragen hieraan bij. Het is denkbaar dat in de toekomst omwille van het natuurbeheer ook weer konijnen worden uitgezet. ZANDIG HOUDEN Na het openhouden van het gebied, is het zandig houden de volgende stap. Het terugbrengen van kalkrijk zand zal de natuurwaarden aanzienlijk verhogen. Het zand levert een gunstige voedingsbodem op voor bijzondere plantjes, die op hun beurt insecten en vogels, zoals de tapuit, aantrekken. Zo moet een hele voedselketen op gang komen. Maar zover is het nog niet. Momenteel wordt onderzoek gedaan naar methoden om zand van het strand in het gebied te krijgen zonder dat de zeewering daarvan schade ondervindt. Dat is een ingewikkeld vraagstuk. Binnen vijf jaar moet duidelijk zijn of dit gaat lukken. KETENS De natuurherstelprojecten werpen inmiddels al hun vruchten af. Nadat de waterwinning was gestopt, werd het gebied vochtiger. Waterwinkanalen werden gedempt, verruigde duinvalleien werden aangepakt. In de natte duin valleien keerden plantensoorten terug die er al vele decennia niet meer waren aangetroffen, zoals parnassia en moeras wespenorchis. Ook voor de rugstreeppad en blauwvleugelsprinkhaan zijn de natte duinvalleien een ideale biotoop. Begrazing helpt de ecologische waarde van de duingraslanden te versterken. Planten als borstelbies, geelhartje, dwergzegge, melkkruid en dwergvlas zijn teruggekeerd. Al met al is de variatie in het landschap toegenomen en is er kwalitatief hoogwaardige natuur ontstaan. Wanneer alle maatregelen over een aantal jaren zijn doorgevoerd, is er een schralere bodem ontstaan, die op peil blijft door een vaste stand van begrazing, zo mogelijk ondersteund door de terugkeer van konijnen. Op deze bodem groeien zeldzame planten, die op hun beurt nieuwe voedselketens in gang zetten. Het allermooiste zou zijn als de natuur in Oranjezon zichzelf straks in stand kan houden. De tijd zal leren of dat mogelijk is. HOUD REKENING MET DE NATUUR Het natuurgebied Oranjezon heeft verschillende andere functies. Het dient als zeewering, houdt een strategische watervoorraad in stand en is geliefd als wandel gebied. Tijdens de coronapandemie verdubbelde het aantal bezoekers naar 100.000 per jaar. Dat heeft geleid tot een fors grotere druk op het gebied. Vanwege de toe nemende wandeldrukte en de wens om een robuuster rustgebied voor de fauna te hebben, zijn de wandelroutes aangepast. Ga je wandelen in Oranjezon? Blijf op de gemarkeerde paden. Zo verstoor je de dieren en planten die hier leven het minst. Moeraswespenorchis (foto Marcel Klootwijk) Harkwesp (foto Marcel Klootwijk) 18 ZEEUWS LANDSCHAP LENTE 2022 Dwergvlas LENTE 2022 ZEEUWS LANDSCHAP 19

Zeeuws Landschap | 2022 | | pagina 10